Antalya turizmden sonra, gastronominin de başkenti olmak istiyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin gastronomik zenginliklerini ön plana taşımak için organize ettiği Foodfest Antalya, düzenlenen açılış töreni ile başladı.

02/09/2023 11:41
Antalya turizmden sonra, gastronominin de başkenti olmak istiyor

Açılış törenine Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, TÜROFED Başkanı Erkan Yağcı, AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu katıldı.

TURİZMDE ARTIK GASTRONOMİ DE ÖN PLANA ÇIKIYOR

Açılış konuşmasında gastronominin önemine değinen TÜROFED Başkanı Erkan Yağcı, “Antalya, deniz, güneş ve kumun yanında kültürel unsurları ile de ön plana çıkıyor. Artık Türk turizminde gastronomi de ön plana çıkıyor. Antalya’nın, bu gastronomi yolculuğunda olmaması mümkün değil. Burası 15 milyon turist ağırlayan bir varış noktasıdır. Antalya’nın ürün ve pazar çeşitliliği için gastronomi çok önemli. Bu konuda Antalya bir marka haline gelecektir. Turizmin daha sağlıklı olması için yerel halkla turizm buluşmalıdır. Bu  çerçevede yerel mutfak da turistle buluşmalı. Bu açıdan Foodfest Antalya çok önemli bir misyona sahiptir. Bu festivalde  emeği geçenlere teşekkür ederiz” dedi.

“ANTALYA’NIN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYORUZ”

“2. Foodfest Antalya’ya hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ‘Antalya’da İki festivalimiz vardı. Altın Portakal Film Fastivali ve Piyano Festivali. Şimdi bunlara kültür ve gastronomiyi de ekledik. Çünkü Antalya sadece turizmin değil kültür ve gastronominin de başkenti olacak demiştik. Bu iki fastivalin yanına, Kitap Fuarı, Hobi Festivali, Yeşilçam Festivali, Yörük ve Türkmen Festivali’ni de ekledik. Gastronomi için de geçen sene Foodfest Antalya’yı gerçekleştirdik. Gastronomi şehri olmak çok zor ancak Antalya, gastronomiye verdiği önem dışında sofraya en iyi ürünleri de sunuyor. Antalyamız artık sadece turizmi ile değil yerel lezzetleri ile de cazibe merkezi oldu. Eşsiz lezzetlerimiz ile dünya markası olmayı hak ediyoruz. Bu değerler ülke ekonomimiz ve turizm için mihenk taşıdır. Antalya’nın değerlerine sahip çıkmak için bir yola çıktık” şeklinde konuştu.

ANTALYA GASTRONOMİ ŞEHRİ OLABİLİR

Antalya Valisi Hulusi Şahin ise, 15 gündür Antalya’da bulunduğunu hatırlatarak “15 gündür Antalya’yı geziyorum. Her köşe başında sürprizlerle karşılaşıyorum. Bunlardan biri da tarım ve tarım ürünleriydi. Üç ilçe gezdim çok şaşırdım. Antalya’nın Türk kültürünün en rafine unsuru mutfağı ile ön plana çıkmaması mümkün değil. Belediye başkanımız bu boşluğu doldurmuş ve bu festivali Antalya’ya kazandırmış. Turizmden çok ciddi gelir elde ediyoruz. Turizmin her bir unsurunu tanıtmak çok önemli. Muhteşem mutfağımızı da tanıtmamız lazım. Türk ve Antalya yemeklerini en iyi şekilde sunmalıyız. Turizmi geliştirmeye çalışıyoruz. Gastronomi ile Antalya turizmini daha iyi bir noktaya getirebiliriz. Burası bir gastronomi şehri olabilir. Bunu başaran ülke ve şehirler var. İyi yemek yenen bir Antalya, turizme çok güzel katkı sağlayacaktır” diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.