Antalya’nın ruhunu kim çaldı?

1970’lerin şirin, sevecen, kucaklayan Akdeniz kentini, hiçbir anlamı olmayan tuhaf bir kentleşme macerasının öznesi yaptık.

Adil Gürkan Adil Gürkan 06/02/2019 20:24
Antalya’nın ruhunu kim çaldı?

Bu güzelim kentin kucağına betonu, demiri, tuğlayı, kumu bıraktık.

Ruhunu, ışığını, sevgisini, konukseverliğini alıp tarihin çöplüğüne attık.

Bir caddeye ismini veren portakal çiçeklerini söküp attık. İnsanı mutluluktan bayıltan kokuyu yok ettik. Yerine çimento, demir, kum, tuğla kokusu bıraktık.

Yedi kat yabancıyı bile ayırmadan sevmenin ifadesi olan Antalya dilini yok ettik. Yerine, vade, finansman, ciro, bilanço, kar, zarar gibi hırslı kelimelerden oluşan acımasız bir iletişim dilini koyduk. Bu dil asla kentin ortak iletişim vasıtası olmadı, olmayacak da.

Gelecek 100 yıllara bir borcumuz var

Antalya gelecek adına bize bir talimat veriyor.  Eğer ihmal edersek, bundan 100 yıl sonra mezarlarımıza dua etmeye mi gelirler, tükürmeye mi, belli olmaz.

Bu beton, demir, tuğla yığını kenti artık yeşile boğmak zorundayız.

Bunun yolu da kıyıya köşeye daracık parklar kondurmaktan geçmiyor.

İnsanların nefes alacağı devasa bir yeşil alanı mutlaka kazandırmalıyız.

Hatta bir değil, birkaç tane yapmalıyız.

Aklıma gelen bir bölge var.

Kırcami..

Yaklaşık 1500 hektarlık bu alana mutlaka bir yeşil alan olmalı. Ama dediğim gibi, caddelerin arasında boğulmaya aday minik parklardan bahsetmiyorum.

Antalya’ya bir Central Park yakışır

New York’un tam orta yerinde Central Park var.

New York’ta cesaret edip de Central Park’ın içine birkaç metrekarelik beton bir kulübe dikmeyi söyleyebilecek olanı, ABD’nin en sağlam psikologlarına gönderirler.

http://www.centralparknyc.org

Girin yukarıdaki websitesine… Bakın neler yapıyor insanlar…

Bu Central Park da nedir?

Central Park, dünyada milyarlarca insanın bildiği, birçoğunun gezdiği, sakin, hayat dolu ve insanlara huzur veren bir yeşil cennet.

1950 yılında yapımına başlanan parkın açılışı 3 yıl sonra gerçekleştirilmiş. Alanında bir ilktir. Her yıl 25 milyon kişi tarafından ziyaret edilen bir yer Central Park.

1953 yılında açılmakla beraber, büyütme ve geliştirme çalışmaları 15 yıl sürmüş.

Central Park toplam 800 metre eninde, 4 km uzunluğunda bir alan üzerine kurulu. 120 farklı bitki, 26 binden fazla ağaç ve 130 hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

İçinde 21 oyun alanı, 51 heykel, 36 köprü ve kemer bulunuyor.

Ayrıca bu parkı ziyaret edenlerin güzel vakit geçirebilmeleri için düzenlenmiş üç büyük göl, oldukça büyük bir hayvanat bahçesi, spor alanları, yürüyüş parkuru, konser alanları ve kış aylarında hizmet veren buz pateni pistleri de parkın sınırları içinde yer alıyor.

Central Park deyince ilk akla gelenlerden biri de, fayton ve bisiklet turlarıdır.

Fayton Turları

Resmi internet sitesinden rezervasyon yaptırabileceğiniz gibi, hali hazırda park girişinde bekleyen faytonculardan biriyle de bu tura çıkabilirsiniz. Fayton turunun biraz pahalı bir seçim olacağını bilmenizde fayda var.

Bisiklet Turları

Central Park'ta bisikletle gezmek isterseniz, üç farklı alternatiften birini seçebilirsiniz. Bunlardan biri arkasında iki kişilik koltukları bulunan aynı zamanda şoförünüzün rehberliğinde yararlanabileceğiniz bisiklet turudur.

Yürüyüş Turları

Central Park'ı yine rehber eşliğinde yürüyerek de gezebilirsiniz. Günün belli saatlerinde başlayan bu turun merakınız yönünde şekillendirilmiş iki farklı tipi bulunuyor.

Bunlardan birincisi; Belvedere Castle (Belvedere Kalesi), Conservatory Garden, Shakespeare Garden… vb yerleri ziyaret edebileceğiniz Arts & Archıtecture Tour (Sanat Ve Mimari Eser Turu). Bu tur, 1 saat, 2 saat ve 5 saatlik üç farklı tipte organize ediliyor.

Yürüyüş turlarının ikincisi ise, Gossip Girl, Saturday Night Live, Sex and the City gibi film ve dizilerin çekildiği yerleri detaylı olarak gezdiren Movie&TV Sites Tour'dur ( Sinema Tv Turu). Süre ve fiyat aralığı Arts & Archıtecture Tour ile aynıdır.

Her iki tura da internetten rezervasyon yaptırabileceğiniz gibi, her gün 9.00-12.00 ve 15.00-17.00'de Central Park West 85th Street'e giderek kaydınızı yaptırıp aynı noktadan başlayan turlardan birine dâhil olabilirsiniz.

Central Park'ın turistler ve fotoğrafçılar tarafından en çok ilgi gören yeri, kuşkusuz ortadaki göldür. Göl kenarındaki gezintiniz sırasında doğal ortamlarında yaşamaya devam eden yaban ördekleri ve kaplumbağalara da rastlayabilirsiniz.

Dilerseniz bu muhteşem gölde, hemen yakınında bulunan Leob Boatshouse Restoran'ından kolayca kiralayabileceğiniz sandallarla bir gezinti de yapabilirsiniz.

Gelin, Kırcami’ye bir Central Park yapın

Özellikle Kırcami’ye Antalya’nın Central Parkını kurun. Orada insanlar nefes alsın.

Antalyalı..

Türkiyeli..

Avrupalı..

Amerikalı..

Asyalı..

Herkesin koşa koşa geleceği…

Eşsiz bir yeşil alan yapın buraya..

Fazla söze gerek yok…

O parka hayatı koyun değer olarak..

Antalya’nın kuşlarını…

Özgün bitkilerini..

Eğlencelerini..

Mutfağını…

Geleneklerini..

Kültürünü…

Oraya bir değerler bütünü koyun..

Yeter…

 

 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.