787 yıl önce yapılmış... Dünyanın en eski oteli Konya'da misafirlerini ağırlıyor

Dünya genelinde faaliyet gösteren otel sayısı her geçen gün artıyor. Herkes dünyanın ilk otelini merak ediyor. En eski otelin Konya'da olduğunu duyanlar ise çok şaşırıyor. 787 yıl önce Konya'da inşa edilen otele yoğun ilgi gösteriliyor.

07/12/2023 19:59
787 yıl önce yapılmış... Dünyanın en eski oteli Konya'da misafirlerini ağırlıyor

Türkiye ve dünya genelindeki en eski otel 787 yıl önce Konya'da inşa edilmiş. Bu oteli gören gözlerine inanamıyor. 1236 yılında Selçuklu Devletinin Veziri Emiri Sadettin Köpek tarafından yaptırılan İpekyolu’nun Konya’daki en büyük kervansarayı olan Zazadin Hanı dünyanın en eski oteli ve ticaret merkezi olarak Konya’ya gelen ziyaretçilerin uğrak yeri oldu.

750'nci Vuslat yıldönümü etkinlikleri kapsamında Şeb-i Arus için Konya’ya gelecek olan ziyaretçiler için kervansaray müze konseptinde son hazırlıklar yapıldığını belirten Zazadin Hanı İşletmeci Hikmet Çetiner, Muhrrem Dursun imzalı haberde, “Şeb-i Arus haftasında Vuslat Vakti teması ile 7-17 Aralık 2023 tarihleri arasında Zazadin Hanı her gün saat 19.00’da Çerağcı (Kandil Uyandırma) ve Neyzen (Ney Dinletisi) Programı ile 20.00’ye kadar ziyarete açık olacak.

Zazadin Hanı ayrıca dünyanın ve Konya’nın en eski oteli ve ticaret merkezi olması nedeniyle dikkatleri üstüne çekiyor. Selçuklu’nun Başkenti Konya’da Selçuklu dönemi olan 13. yüzyılı yerinde yaşamak için ziyaretçilerimizi bekliyoruz” dedi.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.