5.5 milyarlık vize rantına son... Vize işlemlerini Dışişleri Vakfı devralacak

Meclis komisyonunda kabul edilen teklifle yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşların vize işlemlerini artık Dışişleri Vakfı devralacak. Vize işlemlerinden 5,5 milyar lira gelir sağlayan aracı şirketler yasa gereği bunun yalnızca 1,1 milyarını hazineye bıraktı. Vize işlemelerinin Dışişleri Vakfı tarafından yapılması ile gelirlerinin büyük bir bölümü tekrardan hazineye kazandırılmış olacak.

17/05/2024 12:18
5.5 milyarlık vize rantına son... Vize işlemlerini Dışişleri Vakfı devralacak

Türkiye’de yurt dışına çıkış için gereken vize işlemleri, uzun süredir aracı şirketlerce yürütülüyordu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı kurulmasıyla ilgili olan teklifte vakfın aynı zamanda vize aracılık hizmetlerini de üstlenmesine karar verildi.

Komisyondaki görüşmelerde teklifle ilgili bilgi veren AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, 2023 yılında aracı firmaların yaptığı işlemlerden dolayı vize faaliyetlerinin sadece yüzde 20'sini ifade eden 1,1 milyar lira aktarıldığını söyledi.

Hesaplamalara göre, 2023 yılında vize aracı şirketlerinin yıllık geliri 5,5 milyar lira olurken bu miktarın sadece 1,1 milyar lirası hazineye aktarıldı. Gelirin 4,4 milyar lirası yani yüzde 80’i ise şirketlere kaldı.

Kararın hükme bağlanmasının ardından Dışişleri Bakanı Yardımcısı Yasin Ekrem Serim de vize aracılık faaliyetleriyle ilgili bilgi düşüncelerini aktardı.

Dışişleri Bakanlığı olarak 58 ülkede, 12 farklı şirketten vize aracı hizmeti aldıklarını aktaran Serim “Bunlar coğrafyasına göre yerel veya bu işteki ehil şirketler. Genellikle Türk şirketleri oluyor. Türkiye’deki yabancı misyonlar da onlardan hizmet alıyor. Sebebi şu: Vize başvurularında çok büyük bir başvuru ve evrak olduğu için, bunların tasnifi ve işleme alınması için bu vize aracı hizmeti alınıyor” diyeAK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş ise vakfın bağış ve yardımlar ile vize işlemlerinden gelir elde edeceğinin belirterek “En önemli gelir kaynağı, vize işlemleri olacak. Vakıf da şirket kurup vize işlemi yapabilecek ve gelir elde edebilecek” dedi.

SADECE %20’Sİ VERİLİYORDU

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı kurulmasına ilişkin teklifte, vakfın vize aracılık hizmetlerini de üstlenmesi hükme bağlanıyor. Türkiye Gazetesi'nin haberine göre komisyondaki görüşmelerde teklifle ilgili bilgi veren AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, 2023 yılında aracı firmaların yaptığı vize faaliyetlerinden dolayı bütçeye 1,1 Milyar Lira aktarıldığını söyledi.

Bu rakamın, aracı şirketlerin elde ettiği vize gelirlerinin yüzde 20’si olduğunu belirten Canbey, gelirin yüzde 80’ninin de aracı şirketlerde kaldığını söyledi. Yapılan hesaplamalara göre, 2023 yılında vize aracı şirketlerinin yıllık geliri 5,5 Milyar Lira oldu. Bu rakamın 1,1 Milyar Lirası hazineye aktarıldı, 4,4 Milyar Lirası ise, şirketlere kaldı.

12 ŞİRKETTEN HİZMET ALINIYOR

Komisyondaki görüşmelerde Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim de vize aracılık faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi. Serim “Dışişleri Bakanlığı olarak 58 ülkede, 12 farklı şirketten vize aracı hizmeti almaktayız".


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.