Zurab Pololikashvili: Turizmin can damarının kesilmesine izin veremeyiz

ABD’nin New York kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, turizm ile turizmin sürdürülebilir kalkınma  ve dayanıklılığın geliştirilmesindeki kritik rolüne odaklanan ikinci tematik etkinlik gerçekleştirdi.

18/04/2024 11:51
Zurab Pololikashvili: Turizmin can damarının kesilmesine izin veremeyiz

Sürdürülebilirlik Haftası çerçevesinde BM Genel Merkezinde gerçekleştirilen etkinlik, üye devletler, gözlemciler, sivil toplum örgütlerinin katılımıyla BM Turizm ile işbirliği halinde düzenlendi.

Etkinliğe katılanlar, turizm sektörünün toplumlar, ekonomiler için artan öneminin beraberinde ekstra sorumluluk getirdiğini dikkat çekerek; kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınma için turizmin dönüştürücü gücünden yararlanma konusunda artan kolektif kararlılığa vurgu yaptı.

“Değişimi hızlandıracak politikalar benimsememiz”

Genel Kurul'a hitap eden BM Turizm Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, Kerem Köfteoğlu imzalı habere göre, “Turizmin can damarının tekrar kesilmesine izin veremeyiz. Turizmde dayanıklılık sadece bir planlama ya da krizlere tepki verme meselesi değildir” dedikten sonra, şöyle devam etti: 

"Aynı zamanda bu krizlerin altında yatan faktörleri proaktif olarak ele almakla da ilgilidir. Sürdürülebilir olmayan tüketim biyolojik çeşitlilik kaybına, iklim değişikliğine ve salgın hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Dönüştürücü değişimi hızlandıracak politikalar benimsememiz hayati önem taşımaktadır." 

Genel Kurul Başkanı Dennis Francis ise sürdürülebilir küresel turizm sektörüne ihtiyaç olduğunu belirterek, “Yerel olarak üretilen ürün ve hizmetlere olan talebi yerel topluluklara da doğrudan ve olumlu fayda sağlayacak şekilde artıyor. Turizm derin yerel değer zincirlerine sahip bir sektör. Sektör aynı zamanda biyolojik çeşitliliğin korunması, mirasın korunması ve iklim dostu geçim kaynakları için olumlu bir güç olarak hizmet ediyor" dedi.

Üst düzey platform sağlandı

BM Genel Kurulu, 2027 yılını Uluslararası Sürdürülebilir ve Dayanıklı Turizm Yılı olarak ilan eden bir kararı kabul etti. Karar, BM Turizm'i temalı yılın uygulanması için hükümetler, BM kuruluşları ve uluslararası örgütlerle birlikte çalışmaya davet ediyor. Genel Kurul Başkanı kapanış konuşmasında turizm sektörünün karşı karşıya olduğu karmaşık zorlukların ele alınmasında işbirliği ve ortaklığın önemini yineledi. BM'nin olumlu değişim için bir katalizör olarak sürdürülebilir turizmi destekleme kararlılığını bir kez daha teyit etti.

Tematik etkinlik, üye devletlerin sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle uyumlu, sürdürülebilir,  dirençli turizmi teşvik etmek için en iyi uygulamaları, stratejileri ve yenilikçi yaklaşımları paylaşmaları için bir platform sağladı.

Söz konusu etkinlikte belli başlıklar altında şu konular tartışıldı:  

Turizmin Geleceği İçin Ateş Başı Sohbetleri:  Seyahat endüstrisinden, akademiden ve sivil toplumdan liderler, turizmin geleceği ve ortaya çıkan zorlukları , fırsatları ele almak için yenilikçi çözümlere duyulan ihtiyaç üzerine dinamik bir tartışma yaptılar.

Bakanlar Yuvarlak Masa Toplantıları: Turizmin Sürdürülebilirliğini Ölçmek için İstatistiksel Çerçeve'nin tanıtımı, küresel zorluklar karşısında dirençli turizmi teşvik etme stratejileri üzerine tartışmalara katıldılar. Bakanlar ve üst düzey yetkililer sürdürülebilir.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.