Zafer Alkaya: 2024 çok iyi bir sezon olacak

Cornelia Diamond Golf Resort ve Spa’nın Genel Müdürü Zafer Alkaya, "2024 yılına yaklaşırken elimize geçen rakamlara baktığımızda iyi bir yolda olduğumuzu görebiliyoruz. Beklenmedik bir sorun çıkmadığı sürece 2024 yılını çok iyi bir sezon olacağını öngörüyoruz" dedi.

16/12/2023 23:04
Zafer Alkaya: 2024 çok iyi bir sezon olacak

2024 yılının turizm alanında çok hareketli geçeceğini tahmin ettiklerini belirten Cornelia Diamond Golf Resort ve Spa’nın Genel Müdürü Zafer Alkaya, "2024 yılına yaklaşırken elimize geçen rakamlara baktığımızda iyi bir yolda olduğumuzu görebiliyoruz. Beklenmedik bir sorun çıkmadığı sürece 2024 yılını çok iyi bir sezon olacağını öngörüyoruz. Hem iç piyasada hem de yurtdışı pazarımızda güzel bir sezon yaşayacağız.

2023 bizim için daha iyi bir sene olabilirdi. 2023 yılı başlangıcımız kötü olsa da son aylarda büyük bir talep patlaması yaşandı. Belli dönemler için üst segment satışlarında büyük bir sıkıntı yaşadık. Turizm hareketi genelinde bir etki yaptı. Ekonomik ürünlerimize baktığımızda ise çok özel ve iyi bir sezon yaşadığımızı belirtmek isterim. 2024 yılında bu durumu aşacağımızı ve başlangıcından itibaren çok hareketli ve yoğun bir sezon geçireceğimizi düşünüyorum" ifadelerine yer verdi.

İngiliz ve Polonyalı turistler 2024'te Türkiye'yi seçecek

Polonya ve İngiltere vatandaşlarının 2024 yılında Türkiye'yi seçeceğini belirten Alkaya, "Turist aldığımız lokomotif ülkeler yıllardan beri Almanya, Rusya, Orta Doğu ülkeleri ayrıca Rusya’nın türevi olarak nitelendirdiğimiz ülkeler buralardan yıllardan beri çok fazla turist alıyoruz.

2024 yılında da bu ülkelerden turist almaya devam edeceğiz. Son yıllarda yükselen bir pazarımız oluştu. Bu parlayan pazarımız Polonya. 2024’de bu ülkeden daha fazla turist çekeceğimizi düşünüyorum. İngiltere bizim için 3’üncü Pazar olmaya başlıyor. İngiltere’den beklentimiz daha yüksek" dedi.

"2023 yılında zirve yerli turistin oldu"

Beklentilerin altında kalacak ülkelerin olduğunu belirten Alkaya, "2024 yılında beklentimizi karşılamayacak ülkeler bulunuyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki ve Orta Doğu’daki gerilim bizi çok etkiledi. 2024’de tabii ki bu ülkelerden gelen turist sayımız oldukça düşük olacak. Normalde bu ülkelerden her zaman en yüksek Turist sayısını elde ediyorduk ama beklenmedik gelişmeler savaşlar bu sayıları düşürecek" şeklinde konuştu.

Erken rezervasyon kültürünün yerli turisti çektiğini belirten Alkaya, "Rakamsal anlamda bir şey söylemek erken fakat 2024’ün 2023 ve 2022 yılına göre çok daha parlak ve turist sayısını katlayacak bir yıl olacağını düşünüyorum. 2023 yılında zirve yerli turistin oldu.

Bizim için çok iyi bir gelişme. Giderek artan erken rezervasyon kültürü yerli turisti çekmeye devam ediyor. Erken rezervasyonla çok daha uygun tatil paketleri alınabiliyor. Yerli turisti bu paketler de cezbediyor. 2024’de iç turizmde hareketli bir yıl olacak" ifadelerini kullandı. (İHA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.