Yurt dışına tatile gidecekler dikkat… İşte 2024’te değişen seyahat kuralları

Avrupa ülkelerine seyahat etmek isteyenler için 2024'te dikkate alınması gereken bazı yeni kurallar bulunuyor.

29/12/2023 13:34
Yurt dışına tatile gidecekler dikkat… İşte 2024’te değişen seyahat kuralları

2024'te Avrupa Birliği'ne seyahat edenler için geçerli olacak olan Giriş/Çıkış Sistemi (EES), Birleşik Krallık havalimanlarında el bagajı kurallarını belirlemiş durumda. Uçuş sayıları, pandemi öncesindeki dönemlere kıyasla rekor seviyelere ulaşıyor. 2023'te 34,4 milyona yükselen uçuş sayılarının, 2024'te daha da artması bekleniyor.

Avrupa ülkelerine seyahat etmek isteyenler için 2024'te dikkate alınması gereken bazı kurallar bulunuyor. Hakimiyet'te yer alan habere göre, İngiltere'deki yolcular, el bagajlarında iki litreye kadar sıvı taşıyabilecekler. Ancak bu sıvılar 20 cm x 20 cm'den büyük olmamalı ve bir litreyi aşmamak kaydıyla yeniden kapatılabilir plastik torbada olmalıdır.

10 ülke, gelecek yıl turizm vergilerini artırma planları yapıyor

Geçerli olan 100 ml sıvı kuralı, dönüş yolculuğu için de geçerli olabilir. Bu nedenle varış noktasındaki kuralları kontrol etmek önemlidir. Temmuz ayından itibaren 10 yaşındaki çocuklar e-kapıları kullanabilecek. Bu da ailelerin havalimanındaki geçişlerini hızlandıracak. E-kapı kullanımındaki yaş sınırı, 12'den 10'a düşmüş durumda ve 13 farklı Birleşik Krallık havaalanında geçerli olacak.

Turist vergileri konusunda birçok ülke ziyaretçi sayısını yönetmekte zorlanıyor. Öyle ki bazıları gelir elde etmek ve ziyaretçi sayısını sınırlamak amacıyla ek vergilere yöneliyor. Bu kapsamda  10 ülke, gelecek yıl turizm vergilerini artırma planları içerisinde.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.