Yurt dışı çıkış harcına zam Ekim'e mi kaldı?

Yurt dışına çıkış için alınan harç tutarına ilişkin tartışmalar sürüyor. 15O TL'lik harç ücretine yapılacak zammın ne kadar olacağı merak ediliyor. Bu arada, AK Partili milletvekillerinden yurtdışı çıkış harcının yükseltilmesiyle ilgili itirazlar geldi.

30/06/2024 23:47
Yurt dışı çıkış harcına zam Ekim'e mi kaldı?

Yurt dışına çıkış için alınan harç tutarına ilişkin tartışmalar sürüyor. 15O TL'lik harç ücretine yapılacak zammın ne kadar olacağı merak ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı vergi reform paketi kapsamında yurtdışına çıkış harcının da yükseltilmesi gündemde. AK Parti'nin yurt dışı çıkış harcı için 2 formül üzerinde çalıştığı belirtildi. Peki, yurt dışı çıkış harcı ne zaman artacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından TBMM’ye sunulması planlanan vergi paketinde, mevcut durumda 150 TL olan yurt dışı çıkış harcının zamlanması gündeme geldi. Yeni vergi paketinde yer alması beklenen zamlı yurt dışı çıkış harcı için bin 500 ve 3 bin TL iddiası kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor.

AK Partili milletvekillerinden yurtdışı çıkış harcının yükseltilmesiyle ilgili itirazlar geldi

AK Partili milletvekillerinden yurtdışı çıkış harcının yükseltilmesiyle ilgili itirazlar geldi. Sabah'ın haberine göre, bazı milletvekillerinin parti yönetimine, "Harcın tümden kaldırılması gerekirken yükseltilmesi vatandaşta sıkıntı yaratabilir. Bunu yapacaksak da bazı grupları kapsam dışı bırakalım. Özellikle gençler konusunda çok hassas davranalım. Yapılan hazırlıklarda toplumun hassasiyetinin dikkate alınması gerekir" dediği ifade edildi.

Bu görüşler üzerine yurt dışı çıkış harcı ile ilgili 2 alternatif üzerinde durulmaya başlandı. Bunlardan ilki 150 Lira olan yurtdışı çıkış harcının 1.000 ya da  Bin 500 Lira'ya çıkartılması. Ancak öğrenciler, gençler, hacca gidenler, sınır ticareti yapanlar gibi bazı grupların bundan muaf tutulması gündeme geldi.

Kabine toplantısının gündem maddelerinden biri de vergi paketi ve yurtdışı çıkış harcı olacak

Mevcut yasaya göre "Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunduğunu belgeleyen, ticari amaçla yük ve yolcu taşımaya yönelik kara, deniz, hava ve demir yolu araçlarında, yurtdışına çıkış sırasında fiilen mürettebat olan görevliler ile 7 yaşını doldurmamış olanlardan" harç alınmıyor. İkinci alternatif ise yurtdışı çıkış harcı ile ilgili maddelerin paketten çıkartılması yönünde olarak görüşüldü. Buna göre yaz ayları boyunca daha kapsamlı bir çalışma yapılacak.

Düzenleme ekim ayında Meclis açıldığında başka bir ekonomi paketi içinde gündeme getirilecek. Bu hafta yapılması beklenen Kabine toplantısının gündem maddelerinden biri de vergi paketi ve yurtdışı çıkış harcı olacak.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.