Yücel Okutur: Sadece dolulukta değil, gelirde de rekorlar kırmalıyız

DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, “Türkiye yüksek bir turizm sezonu geçirdi. Ancak Türk turizmi, geniş kitlelere sunmak üzere ucuz paketler yapılanmasının sıkıntısını yaşıyor, bunu değiştirmelidir” dedi.

04/01/2023 12:06
Yücel Okutur:  Sadece dolulukta değil, gelirde de rekorlar kırmalıyız

Türkiye, 2022'de covid sonrası, Rusya-Ukrayna savaşına rağmen doluluk oranı yüksek bir turizm sezonu geçirdi. 2022 turizm sezonunda yaklaşık 50 milyon turist, Türkiye rekoru ve 44 Milyar Dolar gelir elde edildi. Turist sayısı ve elde edilen gelir yüzleri güldürdü, ancak turizmcilerin Türk turizminin algılanması konusunda sıkıntıları mevcut.

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği Başkanı (DOKTOB) Yücel Okutur, Türkiye'nin, Ege ve Akdeniz'de mükemmel otelleri ile en iyi hizmet veren ülke olduğunu belirterek, Kanalben'de yer alan haberde, “Kişi başı gelir seviyesi önceki yıla göre yüzde 17,5 düşerek 1036 Dolar'dan 855 Dolara düşmüştür.

Rakiplerimiz kişi başı gelirde 1500 Doların üstündedir. Sadece yüksek doluluk oranı ile bir yere varamayız, gelirde de rekorlar kırmalıyız. Yapmamız gereken, hakettiğimiz gerçek fiyatlarla tesislerimizin pazarlanmasıdır” dedi.

“UCUZ PAKET” YAPILANMASI DEĞİŞMELİ

DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, Türk turizminin yaşadığı sıkıntının, geniş kitlelere sunmak üzere ucuz paketler yapılanması olduğunu ve bunun mutlaka değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Turizm maliyetlerinin de sektör için ağır yüksek getirdiğini ve çok fazla arttığını ifade eden Okutur, “Gıda, personel ve enerjide yüzde 100 ile yüzde 300 arasında maliyetler artmıştır. Buna bağlı olarak da mecburen 2023’te otel fiyatları %50 civarında artacaktır" diye konuştu.

TESİSLER YOK PAHASINA PAZARLANIYOR

Türkiye’nin turizm pazarlamasının yanlış stratejiler üzerine yapıldığını söyleyen Okutur, “Turizm ürünü, orta ve alt gelir grubundan müşterileri çekmek üzere tasarlanıyor. Bunun sonucunda, güzel tesisler yok pahasına pazarlanıyor.

Öte yandan, yüksek harcama potansiyeline sahip turistler, başta İtalya, Fransa, İngiltere, ABD ve İspanya olmak üzere, kendi markalarını daha iyi pazarlayan ülkeleri tercih ediyorlar. Kaliteli tesislere yıllarca gitmekten hoşlanan bu grup için, Türkiye zihinlerde bir kere gidilecek bir ülke olarak algılanıyor" dedi.

MARKA DEĞERİMİZİ YÜKSELTMELİYİZ

Türkiye olarak turizm sektöründe marka değerimizi yükseltmemizin çok önemli bir konu olduğunu belirten Yücel Okutur, neler yapılması gerektiğini de, şöyle açıkladı: “Turizm ürünlerimizi  müşteri odaklı olarak tasarlamalı, tanıtmalı ve pazarlamalıyız.

Turizmde doğru hedef ve kaliteli kitleyi bulmak, çekmek zorundayız. Türkiye, turizmde marka olabilecek bütün değerlere sahiptir. Kalite ve fiyatlandırmada doğru pazarlama yaparak kişi başı gelirimizi yükseltmeliyiz."

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.