Yeni nesil otel yönetim sistemleri rezervasyon iptallerini azaltıyor

Son yıllarda otellerin iptal ve iade oranlarını düşüren yeni nesil otel yönetim sistemleri oldukça önem kazanmaya başladı. Otel yönetim sistemlerinin sunduğu analitik araçlar sayesinde hangi müşteri segmentinin daha fazla iptal yaptığına dair verilerin elde edilebiliyor.

28/05/2024 13:16
Yeni nesil otel yönetim sistemleri rezervasyon iptallerini azaltıyor

Son yıllarda otellerin iptal ve iade oranlarını düşüren yeni nesil otel yönetim sistemleri oldukça önem kazanmaya başladı. Otel yönetim sistemlerinin sunduğu analitik araçlar sayesinde hangi müşteri segmentinin daha fazla iptal yaptığına dair verilerin elde edilebildiğini söyleyen Protel Satış Direktörü Fatih Tenel, bu veriler sayesinde otellerin hedef kitlelerine özel teklifler ve bilgilendirici içerikler sunabildiklerini, rezervasyon süreçlerini kişiselleştirilmiş iletişim stratejileriyle destekleyerek iptalleri önleyebildiklerini ve müşteri memnuniyetini artırabildiklerini dile getiriyor.

Yeni nesil otel yönetim sistemleri, otellerin operasyonel verimliliğini artırırken aynı zamanda müşteri memnuniyetini maksimize etmeyi hedefliyor. Bu sistemler, otel yöneticilerine, müşteri davranışları ve tercihleri üzerine derinlemesine analizler yapma imkanı tanıyarak, daha etkili pazarlama stratejileri geliştirme ve operasyonel kararlar alma olanağı sağlıyor.

Kişiselleştirilmiş iletişim iptallerin önüne geçiyor

Konaklama sektöründe yapılan son araştırmalar, rezervasyon iptallerinin esnek iptal ve iade politikalarına rağmen yüksek oranlarda gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Özellikle aileler, çiftler ve çoklu oda rezervasyonları en sık iptal edilen gruplar arasında yer alıyor.

Araştırmalar, esnek iptal politikalarının yeterli olmadığını gösteriyor. Ancak bu sorunu azaltma yönünde ilerlemek adına oteller, cezalandırıcı iptal politikaları yerine daha cazip yaklaşımlar benimsiyor. Oteller artık misafirlerle kişiselleştirilmiş iletişim kurarak iptalleri önlemeye çalışıyor.

“Kişiselleştirilmiş iletişim stratejileri iptallerin önlenmesinde kritik rol oynuyor”

Fatih Tenel, “Rezervasyon iptalleri kaçınılmaz bir gerçeklik olsa da otellerin bu iptalleri azaltma çabaları, misafirlerle olan etkileşimlerini zenginleştirme yoluyla gerçekleşebilir. Özellikle aileler, iş seyahatlerine çıkanlar ve çiftler gibi farklı misafir gruplarına yönelik kişiselleştirilmiş içerikler sunmak iptal oranlarını düşürüyor. Otel yönetim sistemlerinin sunduğu analitik araçlar sayesinde, hangi müşteri segmentlerinin daha fazla iptal yaptığına dair veriler elde ediliyor.

Bu bilgi, otellerin hedef kitlelerine özel teklifler ve bilgilendirici içerikler sunmasını sağlıyor; örneğin çocuklu ailelere yönelik eğlenceli aktiviteler veya iş seyahatleri için olanaklar gibi. Bu strateji, müşterilere yapacakları seyahatle ilgili daha fazla değer sunarak, onların rezervasyonlarını iptal etme olasılığını azaltıyor. Otellerin müşteri odaklı yaklaşımlar benimsemeleri ve rezervasyon süreçlerini kişiselleştirilmiş iletişim stratejileriyle desteklemeleri, iptallerin önlenmesi ve genel müşteri memnuniyetinin artırılmasında kritik rol oynuyor” diyor.

Turizmde yapay zeka dönüşümü

Yeni trendler arasında, yapay zekanın seyahat platformlarına entegrasyonu ve sürdürülebilir seyahat talepleri öne çıkıyor. Konuyla ilgili görüşlerini belirten Tenel, şunları dile getirdi: “Turizm sektöründe yapay zekanın (AI) kullanımı, özellikle Z ve Y Kuşakları gibi teknolojiyle büyümüş nesillerin seyahat alışkanlıklarını dönüştürüyor. Bu genç gezginler, teknolojiye olan yatkınlıkları ve çevrimiçi platformları kullanma konusundaki becerileri sayesinde, yapay zeka entegrasyonunun öncüleri haline geliyorlar.

AI, rezervasyon süreçlerini basitleştirerek ve kişisel tercihlere göre özelleştirilmiş seyahat önerileri sunarak, kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştiriyor. Bu, özellikle chatbotlar gibi anlık yanıt veren araçlarla mümkün oluyor. Ayrıca, yapay zeka destekli sistemler, gezginlerin davranışlarını analiz ederek kişiye özel pazarlama kampanyaları ve promosyonlar geliştirebiliyor. Bu da özellikle özelleştirilmiş teklifler ve hızlı ödüller bekleyen yeni nesil için büyük bir çekicilik sunuyor.”

“Yapay zeka, otellerin çevresel ayak izlerini azaltmalarına yardımcı oluyor”

Sürdürülebilir turizme olan ilginin de arttığını söyleyen Fatih Tenel, “Yapay zeka, otellerin ve diğer turistik tesislerin çevresel ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olarak bu talebi karşılıyor. Enerji kullanımını optimize etmek, atık yönetimini iyileştirmek ve sürdürülebilir kaynaklardan yararlanmak gibi çözümlerle, yapay zeka sürdürülebilir turizmin itici gücü oluyor.

Sonuç olarak, AI'nin turizm sektörüne entegrasyonu, işletmeler için rekabet avantajı yaratırken, sektörün müşteri memnuniyetini ve operasyonel verimliliğini artırmasına olanak tanıyor ve turizmi daha sürdürülebilir, verimli ve müşteri odaklı bir hale getiriyor" diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.