Yeni arkeolojik keşiflerle dünyanın gözü bu bölgede... 2022 turizmde GAP yılı olacak

Şanlıurfa Rehberler Odası üyesi ve profesyonel turist rehberi İbrahim Şahin, turizmde 2022'nin GAP yılı olacağını söyledi.

08/01/2022 11:52
Yeni arkeolojik keşiflerle dünyanın gözü bu bölgede... 2022 turizmde GAP yılı olacak

2021 yılı sonbaharında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin turizm anlamında çok yoğun bir sezon geçirdiğini söyleyen Şanlıurfa Rehberler Odası üyesi ve profesyonel turist rehberi İbrahim Şahin, temmuz ve ağustos ayları dahil yoğun ilgi gören Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin 2022 sezonuna çok iyi hazırlandığını belirtti.

Turizm işletmecilerinin, turizm acentelerinin, araç ulaşım tedariçilerinin, restoranların, aynı zamanda üç büyük bölge rehberler odasının, bölgeye gelecek misafirleri en mükemmel şekilde ağırlamanın gayret ve çabası içerisinde olduğunu vurgulayan İbrahim Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

Mart ayı itibariyle bölgede turizm yoğunluğu başlayacak

"Oteller ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler doğrultusunda, 2022 şubat ayı itibari ile talepler gelmeye başlayacak. Mart ayı itibariyle de bölgede turizm yoğunluğunun çok yüksek olacağı şimdiden tahmin edilebilmektedir. Nisan ayının Ramazan’a denk gelmesi turizm hareketliliğini azaltsa da, bölge inanç turizmi kapsamında ülkemizin önde gelen değerlere sahip olması açısından, nisan ayının da yoğun olarak geçeceği düşünülmektedir.

Pandemi ile değişen ekonomik, finansal problemler iç piyasanın hareketleneceğini göstermektedir. Dövizin yüksek olması nedeni ile yurtdışı turizm faaliyetlerinin yurt içine döneceği düşünülmektedir. Ülkemizde kültür turlarında önemli yere sahip olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi bu nedenle de daha yoğun olacağı düşünülmektedir. Sadece yerli turistlerin ilgi odağı olmaktan çıkan bölge, aynı zamanda yabancı turistlerinde ilgi alakasını çekmeye başarmıştır.

Bölgenin sahip olduğu arkeolojik değerler, dünyanın gözlerini bölgeye çevirdi

Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Adıyaman Şırnak bölgelerinde önemli tarihi yapıların olması ve son dönem tarih ve arkeoloji açısından önemli kazıların yapılması ve bulunan kalıntıların dünya basına damgasını vurması bölgeye olan ilgi ve merakı arttırmıştır. 2019 yılı 'Göbeklitepe yılı'  ilan edilmişti. 412 bin 378 kişi ziyaret ederek altın çağını yaşamıştı. 2020 yılına bu sayının kırılması beklenirken, pandemi nedeni ile ziyarete kapatılması ziyaretçi sayısını düşürmüştü.

Haziran ayı itibariyle yeni normalleşme süreci ile kısa sürede yaklaşık 10 ay gibi bir dilimde toplam 460 bin ziyaretçi sayısına ulaşarak 2019 da ki ziyaretçi sayısının da üzerine çıkmıştır. 2022 yılında ise, ziyaretçi sayısının 1,5 milyona ulaşabileceği konuşulmaktadır. Göbeklitepe’nin yanı sıra Şanlıurfa merkeze 55 kilometre uzaklıkta bulunan 'Karahantepe' 1997 yılında keşfedilmişti.

Güneydoğu'nun ikinci Göbeklitepe'si de bulundu

Kazıların devam etmesi sonucu Göbeklitepe ile yaşıt ve benzer özelliklere sahip olması bölgeye olan merakı ve heyecanı tamamen arttırmış durumdadır. Dünyanın farklı coğrafyalarından bölgeyi görmek isteyen turistlerin akın akın geleceği umutla beklenmektedir. Güneydoğu Anadolu bölgesini ziyaret eden turistlerde ki heyecan ve mutluluk bölgeye ilgiliyi daha da arttıracağı kesindir.

Elde ettiğimiz deneyimler gelen turistlerin hem tarih ve kültürel açıdan aşırı zengin bir coğrafya içerisinde geziyorken aynı zaman da zengin mutfağa sahip bölgedeki lezzetleri tatmaları turistlere ayrı bir deneyim katmaktadır. Her milletin damak tadına uygun ürünlerin var olması bölgenin zenginliğini bir kez daha göstermektedir. Bütün paydaşlar olarak, 2022 ve 2023 turizm sezonuna hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Misafirlerimizin daha güzel ve hızlı hizmet almaları için yoğun olarak çalışmalarımızı gerçekleştirmekteyiz."

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.