Yassıada'daki 5 yıldızlı otele Katarlı yatırımcı talip

Hükümetin ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ adı altında yeniden dizayn ettiği Yassıada'daki 5 yıldızlı otele Katarlı yatırımcı Ömer Alfardan'ın talip olduğu öne sürülüyor.

15/04/2022 14:49
Yassıada'daki 5 yıldızlı otele Katarlı yatırımcı talip

AKP tarafından adı ‘Demokrasi ve Özgürlük Adası’ olarak değiştirilen Yassıada’da kurulan 5 yıldızlı otelin 'zarar ettiği' için devredildiği ve otelin rezervasyonlara kapatıldığı belirtilmişti.

Cumhuriyet yazarı Jale Özgentürk, "Yap işletmeden devret" başlıklı yazısında, otelle ilgili çarpıcı bir iddiayı dile köşesine taşıdı. Özgentürk, Katarlı yatırımcı Ömer Alfardan'ın oteli işletmeye talip olduğu yönünde bir iddia olduğunu dile getirdi.

Özgentürk, "Büyük yatırım yaparak satın alınan Alternatifbank’ta yüzü gülmeyen Katarlı yatırımcı Alfardan’ın Six Sense ve Mandarin Otel’de ortaklığı var. Uygun koşul sağlanırsa işletmeyi alması sürpriz değil!" dedi.

Özgentürk'ün yazısı şöyle:

"Türkiye’deki tüm sanayi, ticaret ve borsa üyelerinin aidat ödeyerek üye olmak zorunda olduğu TOBB’nin 2 milyar TL ile inşa ettiği otel elde kaldı. Cazip bir koşulla Katarlı yatırımcı Ömer Alfardan işletmeye talip.

Türkiye’nin başının belası kamu özel işbirliği (KÖİ) projelerinin müstesna bir örneği, Demokrasi ve Özgürlük Adası adıyla betona gömülen Yassıada turizm projesi oldu. 2 milyar TL yatırımla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) talimatla yaptırılan ve geçen yıl açılan 125 odalı otel ne yazık ki işletilemedi ve Türkiye yeni bir kavramla tanıştı...

 

TALİMATLA ÇİZİLEN PROJE

125 odalı otel, 30 civarında betonarme bungalov, 600 kişilik konferans salonu, 1200 kişilik cami, müze ve sergi alanlarıyla küçücük Yassıada’yı kaplayan Katre Otel’in mimari projesini ise AKP Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan’ın Arme Concept’i gerçekleştirdi. Tabii ki Cumhurbaşkanı’nın talimatlarıyla.

“Demokrasi ve Özgürlük Müzesi” olacağı iddiasıyla sunulan rant projesi ilk günlerde yapılan eleştirileri haklı çıkardı. Geçen hafta OdaTV’de yer alan haber sonrasında yapılan açıklamayla altın tozlu odalı lüks otelin “içkisiz, oyunsuz” işletilemeyeceği ortaya çıktı. GTİ’nin genel müdürü de “Maksat hasıl oldu. Oteli yaptık, kamuya devretmek istiyoruz” sözleriyle bunu açıkladı.

"KATARLILAR İSTİYOR" İDDİASI

Kamu özel işbirliği projelerinin en yakın takipçisi gazeteci Çiğdem Toker’in 2019’da yazdığına göre hem ihale yapıldığı hem de ihaleden muaf olduğu belirtilen projenin yatırım tutarı 140 milyon 476 bin 765 ABD Doları. Yani bugünkü kurla 2 milyar TL’ye yakın bir yatırım demek.

Hem adanın ekolojik dengesini bozan hem adayı beton yığınına çeviren üstelik de ekonomik bir değer yaratmayan bu yatırım, bundan sonra ne olacak?

Yazının tamamı: https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/jale-ozgenturk/yap-isletmeden-devret-1925974

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.