Yasal altyapısı oluşturuldu... Turizmde lüks çadır dönemi başlıyor

Türkiye, turizmde lüks otel tatiline alternatif olarak lüks çadır tatili turizmi başlatıyor. Bakan Mehmet Nuri Ersoy detayları açıkladı.

22/06/2022 11:59
Yasal altyapısı oluşturuldu... Turizmde lüks çadır dönemi başlıyor

Lüks çadır turizminin önemli bir alternatif turizm türü olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, konuyla ilgili yasal altyapının oluşturulduğunu, usul ve esaslar hakkında da çalışmaların sürdüğünü söyledi. Uzmanlar da lüks çadır turizmine ciddi bir yatırım talebi beklediklerini dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Lüks Çadır turizminin önemli bir alternatif Turizm türü olduğunu belirterek, “Uygulamaya esas olacak usul ve esaslar hakkında gerekli çalışmalar Bakanlığımızca sürdürülmektedir. Kanun değişikliği ile ilk defa yasal altyapısı oluşturuldu” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Bakan Ersoy’un yanıtlaması üzere Meclis Başkanlığı’na bir önerge verdi. Hürriyet'te yer alan habere göre, karavan ve çadır turizminin pandemi ile birlikte yükselen değer haline geldiğini vurgulayan Serter, “Lüks karavan ve çadır turizmini barındıran alternatif turizmin planlı gelişmesi noktasında Bakanlığınızca atılacak adımlar nelerdir?” diye sordu. Bakan Ersoy, önergeyi şöyle yanıtladı:

ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLECEK

“Lüks çadır, çadır ve karavan alanı yapılması ve işletilmesine ilişkin değişiklikleri içeren 18 Temmuz 2021 tarihli ‘Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ 28 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Uygulamaya esas olacak usul ve esaslar hakkında gerekli çalışmalar Bakanlığımızca sürdürülmektedir.

Kanun değişikliği ile ilk defa yasal altyapısı oluşturulan bu turizm ürününe ilişkin Kanun değişikliği 28 Temmuz 2021 tarihinde yayımlandığından, Kanun değişikliği doğrultusunda uygulamaya esas olacak usul ve esaslar hakkında Bakanlığımız çalışmaları devam etmektedir.

BASİT KONAKLAMA TURİZM BELGESİ

Kanun maddesinde belirtildiği gibi Bakanlığımızca belirtilen süre içerisinde başvuruda bulunan konaklama tesislerine basit konaklama turizm işletmesi belgesi verilecektir. İzmir ili kapsamında Bakanlığımızca yürütülen plan ve proje çalışmalarında da bu tarz alternatif turizm türlerini geliştirmek adına araştırmalar yapılmaktadır.

‘Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ ile ‘Turizmi Teşvik Kanunu’na eklenen Geçici Madde 11 ile belediyeler tarafından düzenlenen işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile faaliyette bulunan konaklama tesislerine bir yıl içerisinde Bakanlığımızdan belge alma yükümlülüğü getirilmiştir.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.