Van, son 8 yılın turist rekorunu kırdı

Van, son yıllarda yapılan yatırımlarla, turizmde büyük sıçrama yaptı. Ocak-Ekim döneminde Kapıköy Sınır Kapısı’ndan 1 Milyon 400 bin 77 kişi geçiş yaparak, son 8 yılın turist rekorunu kırdı.

17/11/2023 12:58
Van, son 8 yılın turist rekorunu kırdı

Van ve ülke ekonomisi için büyük öneme sahip Kapıköy Sınır Kapısı’ndan Van’ın ekonomisine büyük katkı yapmaya devam ediyor. Son yıllarda yapılan yatırımlarla Van, turizmde büyük sıçrama yaparken, Ocak-Ekim döneminde Kapıköy Sınır Kapısı’ndan 1 Milyon 400 bin 77 kişi geçiş yaparak son 8 yılın turist rekorunu kırdı.

Van ekonomisi için büyük öneme sahip Kapıköy Sınır Kapısı, son yılların en yoğun turizm sezonunu yaşadı. Şehrivan Haber'in aktardığına göre, İranlı turistlerin gelişi ile birlikte otellerin doluluk oranı yüzde 100'e ulaşırken, Van ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

VAN’DAKİ KAPIKÖY’DEN SON 8 YILIN REKORU KIRILDI

Sınır kapısından geçiş yapanların büyük çoğunluğu İranlılar olurken, bu yoğun geliş-gidişler Ticaret Bakanlığı’nın verilerine de yansıyor.  Öyle ki verilere göre, Ocak-Ekim döneminde 1 milyon 400 bin 77 kişi Kapıköy Sınır Kapısı’ndan geçiş yaparken, bu rakamla birlikte sınır kapısında son 8 yılın rekoru kırıldı.   

KAPIKÖY, EN ÇOK YOLCU GEÇİŞİNİN YAPILDIĞI 6’INCI SINIR KAPISI OLDU

Ticaret Bakanlığı’nın verilere göre bu yılın Ocak-Ekim döneminde Kapıköy Sınır Kapısı’ndan giriş-çıkış yapan yolcu sayısı 1 milyon 400 bin 77 olarak gerçekleşti. Kapıköy’den yapılan bu geçiş ile son 8 yılın rekoru kırılırken, sınır kapısı 2023 yılında Kara Gümrük Kapılarına göre en çok yolcunun geçiş yaptığı 6’ncı sınır kapısı oldu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.