Vali Yazıcı Antalya'ya gelen turist sayısını açıkladı... 2022 çok daha iyi olacak

Antalya'ya bu yıl 22 Kasım itibarıyla gelen yabancı turist sayısının 8 milyon 858 bine ulaştığını açıklayan Vali Ersin Yazıcı, 2022 yılının çok daha iyi olacağını söyledi.

24/11/2021 13:40
Vali Yazıcı Antalya'ya gelen turist sayısını açıkladı... 2022 çok daha iyi olacak

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Antalya'da birinci doz aşılanma oranın yüzde 90.7 birinci, ikinci dozda ise yüzde 78.6'ya ulaşıldığını açıklayan Vali Yazıcı, ikinci doz aşı oranını yukarıya çıkartmayı hedeflediklerini, özellikle 12 yaş üstünün aşılanmasıyla ilgili 3-4 hafta önce okullarda ikna kampanyası başlatıldığını ve okullarda da aşı oranını yükseltmeyi planladıklarını kaydetti.

VAKALARDA ARTIŞ VAR

Vakalarda son 15 günde Türkiye'de olduğu gibi Antalya'da da yukarıya doğru hafif bir yükseliş olduğunu açıklayan Yazıcı, özellikle ikinci doz aşı oranının artırılması için çabaladıklarını belirterek, “Bizi bu illetten kurtaracak tek şey aşı" diye uyardı.

YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 60.8

Sağlık hizmetlerinde Kovid-19 başladığından bu yana Antalya'da özellikle yoğun bakımda sıkıntı oluşmadığını anlatan Yazıcı, yoğun bakım doluluk oranının yüzde 60.8 olduğunu belirterek, “Bu hemen hemen en alt seviyedir ve bu seviyenin altına zaten Türkiye'nin diğer illerinde de düşmez.

Üniversitede ise komşu ve hatta komşu olmayan illere dahi hizmet verildiğinden bu oran 80'lerin altına hiç düşmüyor ve şu an yüzde 83.5. Ama genel olarak baktığımızda yoğun bakım sıkıntımız yok" dedi.

8 MİLYON 858 BİN TURİST GELDİ

Turizme ilişkin "Şükürler olsun çok mutluyuz, memnunuz" diyen Vali Yazıcı, geçen yıl bugünlerde 3 milyon 364 bin, yılsonunda ise 3.5 milyona ulaşıldığını hatırlatarak, bu yıl dün (22 Kasım) itibarıyla Antalya'ya gelen yabancı turist sayısının 8 milyon 858 bin 41 olduğunu açıkladı. 2022 yılının çok daha iyi olacağını düşündüğünü söyleyen Yazıcı, “Sektörle çok sık görüşüyorum, hem otelciler hem tur firmaları ve havayollarıyla. 2022'den çok daha büyük umutlarımız var" diye konuştu.

2022 ÇOK DAHA İYİ OLACAK

Geçen yıl uygulanan Güvenli Turizm Sertifikası'nın semeresinin bu yıl temmuz ayı itibarıyla alınmaya başlandığını anlatan Yazıcı, “En iyi ekim aylarından birini yaşadık ve neredeyse 2019 seviyelerini yakaladık. Kasım da çok iyi gidiyor.

Günlük girişlerimiz 4-5 bin devam ediyor, hafta sonları 7-10 bin olabiliyor. Birkaç ay önce hafta sonu 77 bin günlük giriş, hafta içi de düzenli olarak 40-50 bin arasında günlük girişlerimiz oldu. İyi rakamlardı, sektör memnun. Ama şunu ifade edeyim, 2022 yılı çok daha iyi olacak. Ben de ümitliyim, sektördeki herkes de ümitli" dedi. (DHA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.