Vali Yazıcı açıkladı... Antalya otellerinde ne kadar depremzede konaklıyor?

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, "Depremzedelerin belirli bölümünü şehrimizde misafir etmek, kucak açmak bize düştü. Bir haftadır yoğun şekilde misafir kabul etmeye devam ediyoruz. Otelcilerimize teşekkür etmek istiyorum. 60 bine yakın yatağın sözünü aldık" dedi.

16/02/2023 12:02
Vali Yazıcı açıkladı... Antalya otellerinde ne kadar depremzede konaklıyor?

Vali Ersin Yazıcı, Antalya ve Batı Akdeniz’de bulunan Sivil Toplum Kuruluşları Başkanlarının katılımıyla “Afet Birlik Toplantısı” gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Vali Yazıcı, devlet millet el ele vererek bu sürecin üstesinden geleceklerinin altını çizdi.

Antalya'da, deprem bölgesine yapılacak yardımların koordinasyonu ve misafir edilen afetzede vatandaşların, geleceğinin planlanması için Vali Ersin Yazıcı başkanlığında “Afet Birlik Toplantısı” gerçekleştirildi.

Toplantı kapsamında Batı Akdeniz'in oda ve borsaları ile iş dünyasını temsil eden dernek ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları ATSO Atatürk Konferans Salonu'nda bir araya geldi. Toplantıya Vali Yazıcı’nın yanı sıra ATSO Başkanı Ali Bahar, ATB Başkanı Ali Çandır, AKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Kavaloğlu, AESOB Adlıhan Dere ve çok sayıda dernek ile oda başkanı katıldı.

"Yoğun şekilde misafir kabul etmeye devam ediyoruz"

Toplantıda konuşan Vali Yazıcı, ufak tefek yaşanan aksaklıklar olsa da bu büyük afetten birlik ve beraberlik içinde düzlüğe çıkacaklarını kaydederek, kente gelen depremzede sayısının 72 bini bulduğunu bildirdi.

Deprem felaketinin ardından Antalya'nın çok özel bir durumunun olduğunu ifade eden Vali Yazıcı; "Konaklama potansiyelimiz çok yüksek olduğu için burada afetten mağdur olan çok büyük bir nüfus var.

Depremzedelerin belirli bölümünü şehrimizde misafir etmek, kucak açmak bize düştü. Bir haftadır yoğun şekilde misafir kabul etmeye devam ediyoruz. Otelcilerimize teşekkür etmek istiyorum. Otelcilerimizle 3 toplantı yaptık.

"60 bine yakın yatağın sözünü aldık"

60 bine yakın yatağın sözünü aldık. Bunun yanında ilimizde bulunan 4 bin 300 kapasiteli kamu misafirhanesini ve KYGM yurtlarını depremzede vatandaşlarımız için hazırladık. İhtiyaç olması halinde pansiyonlarımız da hazır.

Bugün itibarıyla 60 bine yakın otellerde, lojmanlarda, apartlarda depremzedemiz var. 4 bin 300'ü kamu misafirhanelerinde 7 bin 600'de KYK yurtlarında misafirlerimiz var. Topladığımızda 72 binleri bulduk. Bu rakamlara kendiliğinden gelen ve yakınları aracılığıyla şehre dağılmışların rakamı yok. Henüz onları toparlayamadık. Sadece otel, KYGM ve misafirhanelerde şu an için 72 bin kişi var." dedi.

"Depremzedelerin transferi için 428 otobüs ve minibüsü bölgeye gönderdik"

Kente gelen depremzedelerin doğru yönetilebilmesi adına Burdur, Isparta ve Konya KYGM ile de iletişim halinde olduklarını ifade eden Vali Yazıcı; "Denizli'ye transferlerimiz başladı. Gün sonunda yer kalmayınca KYGM yurtları ve çevre illerinin de koordinasyonu biz aldık ve oralara depremzedeyi sevk ettik.

Antalya'ya akın akın gelen depremzedeleri mağdur etmemek adına bu organizasyonu yaptık ve devam ediyoruz. Depremzedelerin transferi için 428 otobüs ve minibüsü bölgeye gönderdik. Hayırseverlerin gönderdiği araçlarda var. Antalya olarak üzerimize düşen ev sahipliğini en güzel şekilde yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.