Ünlü otel zinciri yapay zeka teknolojisine geçti

Yapay zeka, restoranların çöp kovalarının içine bakıyor ve market verilerini inceleyerek nasıl daha az yiyecek israf edebileceğimizi bulmaya çalışıyor. NYT Hilton otelinin de kullandığı yeni teknolojiyi yazdı.

06/04/2024 14:05
Ünlü otel zinciri yapay zeka teknolojisine geçti

Bir otel zinciri, müşterilerinin hangi yiyecekleri çöpe attığını gözetlemek için çöp kutularına kamera yerleştirebilir. Böylece kahvaltıdaki kruvasan porsiyonlarının çok büyük olduğunu, kruvasanların çoğunun otelin kârıyla birlikte çöpe gittiğini görebilir. Bir süpermarket, kendi satış verilerinde gizli olarak sarı soğanların kırmızı soğanlar kadar hızlı satılmadığını ve çöpe atılma olasılığının daha yüksek olduğunu görebilir. Bu iki durumun da arkasındaki beyin: Yapay zeka. Anlamsız insan sorunundan para kazanmaya çalışan gelişmekte olan bir sektörün parçası: Süpermarketlerden ve restoranlardan çöp kutusuna giden büyük miktarda yenmemiş yiyecek. Bu atıkların büyük bir kısmı, eğer kompost haline getirilmezse çürüyerek çöplüklerde son buluyor ki bu durum atmosfere gezegeni ısıtan güçlü sera gazlarının gitmesine neden oluyor.

Restoranların çöplerini gözetleyen yapay zeka

Şimdi yeni bir iş fırsatı doğdu. Winnow adlı bir şirket, restoran çöplerini gözetleyen bir yapay zeka aracı geliştirdi. Afresh adlı bir başka şirket ise süpermarket verilerini inceleyerek bir mağazanın stokladıkları ile insanların satın aldıkları arasındaki savurgan uyumsuzlukları tespit ediyor.

Yapay zekanın kendine ait kirli bir çevresel ayak izi var. Büyük miktarlarda verinin işlenmesi büyük miktarlarda elektrik gerektiriyor. YZ, insan beyninin modern, endüstriyel toplumlarda beklediği şeyleri de (henüz) değiştiremez: Tüm yıl boyunca süpermarkette bol miktarda taze avokado, sürekli genişleyen küçük plastik yoğurt kapları, indirimli nacho menüleri bulmak gibi.

Hilton Otelleri kullanmaya başladı

Winnow, restoran mutfaklarındaki çöp kutularının üzerine kameralar yerleştiriyor. Görüntüler, yarım tencere lazanya (değerli) ile muz kabuğu (o kadar da değil) arasındaki farkı anlayabilen bir algoritmaya aktarılıyor. Bu aracı kullanmaya başlayan bir grup Hilton Oteli, kısa süre önce kahvaltı hamur işlerinin çoğunun çok büyük olduğunu ve ayrıca kuru fasulyenin genellikle yarım bırakıldığını öğrendi.

Gıda israfı büyük bir sorun

Bu iki şirket, modern gıda endüstrisinin yarattığı bir sorunu çözmeye çalışan yeni bir sektörün parçası. Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirilen gıdanın üçte biri asla yenmiyor. BM Çevre Programı'na göre, 2022 yılında küresel olarak 1 milyar metrik ton gıda çöpe gitti. Gıda israfı, küresel sera gazı emisyonlarının %8 ila %10'unu oluşturuyor; bu da kabaca havacılık ve nakliye kaynaklı emisyonların toplamına eşit. Restoranlar, oteller ve kurumsal yemek şirketleriyle çalışan Winnow'un kurucusu Marc Zornes, "Bu kelimenin tam anlamıyla üstü örtülen bir sorun" diyor. Gıda ürünlerinin üzerindeki kafa karıştırıcı son tüketim ve kullanım tarihi etiketleri, yenilebilir gıdaların çöpe gitmesine neden oluyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.