Uluslararası Ekoturizm ve Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı Mısır'da yapıldı

Uluslararası Ekoturizm ve Sürdürülebilir Turizm Derneği'nin bu yıl 18'incisi düzenlenen Geleneksel Konferansı ve B2B Çalıştayı, Mısır’ın Luksor şehrinde yapıldı.

11/09/2023 23:08
Uluslararası Ekoturizm ve Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı Mısır'da yapıldı

Etkinlik hakkında bilgi veren Uluslararası Ecotourism & Sustainable Tourism Derneği Başkan Yardımcısı ve TravelShop Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kalender, "Dünya’da her yıl Dört Yüz Milyar Dolar turizm hacmi olan Ekoturizm ve Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı'na Türkiye’den üç Milletvekili, bir Belediye Başkanı ile yardımcısı ve bir Turizm İl Müdürü katılarak ülke turizmimize katkı sağladı.

Türkiye’den Tokat Milletvekillerimiz Yusuf Beyazıt'a, Yücel Bulut'a ve Cüneyt Aldemir'e, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'na, Tokat Turizm İl Müdürü Yılmaz Kılınç'a, Belediye Başkan yardımcılarımıza ve birçok konuşmacıya katılım gösterdikleri için çok teşekkür ediyorum.

Sabancı Holding de bir sunum gerçekleştirdi

Sabancı Holding de, Enerjisa’nın Ekoturizm ve Sürdürülebilir Turizm hakkındaki çalışmalarını içeren çok güzel bir sunum gerçekleştirerek, plan ve projeleri anlattı. 18'inci Uluslararası Ecotourism ve Sürdürülebilir Turizm Konferansı ve B2B Network Çalıştayı'na 50'ye yakın ülkeden 200’den fazla turizm profesyoneli katılım sağladı.

Dünyada hızla ilerleyen küresel ısınma nedeniyle, Ekoturizm ve Sürdürülebilir Turizm çok büyük önem arz ediyor. Biz de ülke olarak Ekoturizm ve Sürdürülebilir Turizme çok önem vermeliyiz.

Her yıl %25 artış göstererek dünyada hızla büyüyen tek turizm çeşidi 

Ekoturizm ve Sürdürülebilir Turizm hakkında biraz da istatistiki bilgi vermek istiyorum: Dünya genelinde Ekoturizm, 400 Milyar Dolara yaklaşan yıllık hacmi ile çok önemli bir turizm çeşidi olarak öne çıkıyor. 

-Her yıl %25 artış göstererek dünyada hızla büyüyen tek turizm çeşidi.

- Dünya genelinde ekoturizm, Dört Yüz Milyar Amerikan Doları’na yaklaşan yıllık harcama hacmine sahip.

-  2 Bin Amerikan Dolar’ı kişi başı harçaması ile en çok para harcayan turizm çeşidi.

- Ekotourizm seyahati eden kişiler genelde 40 yaş üzerinde ve yıllık 100 Bin Amerikan Doları gelire sahipler.

12 ay turizm imkanı sunuyor

Ekoturizmin bir diğer güzel yanı ise, 12 ay boyunca sürekli yapılabilir olması. Sadece 5 yıldızlı oteller değil, köy evlerinde konaklama da yapılabiliyor olması, yerel haklı da oyuna dahil ediyor.

Bununla birlikte, köy pazarlarından alışveriş yaparak yerel üreticiye katkı sağlıyor. Aslında temiz, hijyenik ve güvenilir her ürüne rağbet gösteriliyor. Ülke olarak turizmi 12 aya ve 81 ilimize yayıp daha büyük katma değer üretmek istiyorsak, mutlaka Ekoturizm ve Sürdürülebilir Turizme önem vermeliyiz.”

Ayrıca etkinliğe, Mısır Turizm Bakanlığı Genel Sekreteri Mohamed Salama, Bahreyn Turizm Bakanlığı ve Etkinlik Daire Başkanı Dr. Ali H. Follad ve Hindistan Tur Operatörleri Birliği Başkanı Mr. Riaz Munshi de katıldı ve Ekoturizm ve Sürdürülebilir Turizm ile ilgili sunum yaptı. Bahreyn Turizm Bakanlığı da, bir sonraki Ekoturizm çalıştayını ülkesinde gerçekleştirmek için aday oldu.

 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.