Ülkenin ikinci büyük havayolu da iflas etti

İtalya’nın bayrak taşıyıcı şirketi Alitalia’dan sonraki ikinci büyük havayolu şirketi olan Air Italy’nin ortakları tasfiye kararı aldı.  

12/02/2020 13:07
Ülkenin ikinci büyük havayolu da iflas etti

İtalya’nın bayrak taşıyıcı şirketi Alitalia’dan sonraki ikinci büyük havayolu şirketi olan Air Italy’ninn ortakları tasfiye kararı aldı.

Aga Khan tarafından kurulan Alisarda, Air Italy'nin yüzde 51'ini kontrol ederken, Qatar Airways'in şirkette yüzde 49 hissesi bulunuyor. Qatar Airways, yaptığı açıklamada havayoluna daha fazla yatırım yapmaya hazır olduklarını belirtmişti.

Air Italy’nin 25 Şubat'a kadar olan uçuşları diğer şirketler tarafından gerçekleştirilecek

Qatar Airways, değişen rekabet ortamı ve gittikçe zorlaşan pazar koşullarının hava taşımacılığı endüstrisini ciddi şekilde etkilemesine rağmen, azınlık hissedarı olarak, şirkete yatırım yapmaya devam etme taahhüdünü yeniden belirtmişti. Ancak bu büyüme tek tarafın desteğiyle gerçekleşemezdi.

Boeing krizine bağlı olarak şirketin filosunda bulunan 3 adet B737 Max tipi uçağın, mali olarak şirketi zarara uğrattığı da düşünülüyor. Airport'ta yer alan habere göre, daha önceleri Meridiana olarak bilinen Air Italy’nin 25 Şubat'a kadar olan uçuşları diğer şirketler tarafından gerçekleştirilecek.

25 Şubat tarihinden sonraki seferler için satılan biletler ise kesintisiz iade edilecek. Air Italy'nin filosunda toplam 10 uçak bulunuyordu.

Yorumlar