Ukrayna pazarının açığını onlar kapatabilir... Üstelik bir Ukraynalının beş-altı katı para harcıyorlar

SAYD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gem, “Sezonun başlamasına çok kısa bir zaman kala iki büyük pazarımızı kaybetmek çok üzücü. Türkiye’nin alternatif pazarlara yönelmesi gerekiyor. Irak, Ukrayna pazarından kaybettiğimiz turisti kapasite olarak karşılayabilecek alternatif bir pazardır" dedi.

24/04/2022 22:14
Ukrayna pazarının açığını onlar kapatabilir... Üstelik bir Ukraynalının beş-altı katı para harcıyorlar

Turizmde ana pazarlarını Rusya ve Ukrayna’nın oluşturduğunu belirten SAYD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gem, “Sezonun başlamasına çok kısa bir zaman kala iki büyük pazarımızı kaybetmek çok üzücü. Kısa dönemde, kaybettiğimiz pazarları alternatif pazarlarla doldurma imkânımız yok maalesef” dedi.

Yüzde 40’a yakın bir pazar kaybıyla sezona gireceklerini söyleyen Gem, medyascope'tan Ufuk Çeri imzalı haberde, “Ukrayna pazarının minimum üç veya dört seneden önce geri dönüşü olmaz. Rusya’da da bugün savaş bitse bile ertesi gün hiç kimse ‘Ben tatil yapacağım’ diye gidip seyahat acentesinden tur paketi satın almaz. İnsanların yaşadıkları ülkede ekonomik olarak da kayıpları oldu. Bunların atlatılması, savaş travmasının atlatılmasından sonra insanlar turizme bakacaklardır” diye konuştu. 

THY’den turist getirme hamlesi

Türk Hava Yolları’nın Rusya’dan turist getirme hamlesi olduğunu hatırlatan Gem, şunları söyledi: “Basından da takip ediyoruz. Rusya’dan 70 uçakla turist getirme hamlesi var. İki milyon civarında turist getirmeyi hedefliyorlar herhalde, öyle tahmin ediyorum. Maksimum gelebilecek odur. Ama açık söylemek gerekirse, inşallah olur diye düşünmeme rağmen olmayacağını, gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum.” 

“Temmuzun 15’inden sonra hareket olabilir”

Savaş başladığı anda Rusya’daki turizm operatörlerinin erken rezervasyon için dağıttıkları tüm çekleri topladığına dikkat çeken Gem, şöyle devam etti: “Mayıs, haziran, hatta temmuzun 15’ine kadar bize turist gelmeyeceğini zaten tur operatörleri otellere dağıttıkları çekleri toplamasıyla piyasaya ilan etmiş oldu. Tahmin ediyorum ki Rus pazarında temmuzun 15’inden sonra büyük bir ihtimalle hareket olabilir.”

“İngiliz pazarında hareketlenme var”

Şu anda  İngiltere pazarında hareketlilik olduğunu aktaran Gem, “Bir nebze de olsa Rusya ve Ukrayna’dan kaybettiğimiz pazarı belki İngiliz pazarıyla telafi etme şansına sahip olacağız. İngiliz pazarı oldukça uzun zamandan beri karantinalarla falan kapalı kalmıştı. Onlarda bir hareketlilik var. Nisanın son haftalarına doğru İngilizler uçuşlara başlar” diye konuştu.

“Irak pazarı alternatif olabilir”

Gem, Türkiye’nin alternatif pazarlara yönelmesi gerektiğinin altını şöyle çizdi: “Çok yakınımızda bir ülke var aslında; Irak. Normalde ben sayın Kültür ve Turizm Bakanı’ndan burayla ilgili bir hamle yapmasını uzun zamandan beri bekledim ama maalesef hiçbir şey de olmadı. Irak pazarı aslında Ukrayna pazarından kaybettiğimiz turisti kapasite olarak karşılayabilecek alternatif bir pazardır.

Güvenlik sebeplerinden dolayı Irak’a vize konusunu biraz sıkılaştırmışlardı. Turizm Bakanlığımız, Dışişleri Bakanlığı ve yurtdışındaki konsolosluklarımız vasıtasıyla, sadece turizm seyahat acentelerinden tur satın almış, gerçekten rezervasyonluların vize alması kolaylaştırılmalı. Irak’tan yaklaşık iki buçuk milyon civarında turist gelir. Üstelik de bir Ukraynalının nereden baksan beş altı katı da para harcıyorlar. Sadece Antalya’da kalmıyor, Türkiye’nin farklı şehirlerine de gidiyorlar. Minimum ailesiyle beraber beş altı tur alıyorlar.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.