TÜRSAB'ın ev sahipliğinde Pakistan'ın eşsiz destinasyonları tanıtıldı

TÜRSAB'ın ev sahipliğinde; Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu katkılarıyla "Pakistan Destinasyon Tanıtım ve B2B Görüşme Etkinliği" 10 Ağustos 2023 tarihinde TÜRSAB Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

11/08/2023 15:18
TÜRSAB'ın ev sahipliğinde Pakistan'ın eşsiz destinasyonları tanıtıldı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), turizm hareketliliğini artırmak, ülkelerarası yeni iş birlikleri oluşturmak amacıyla düzenlediği etkinliklere bir yenisini daha ekledi. TÜRSAB'ın ev sahipliğinde; Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu katkılarıyla "Pakistan Destinasyon Tanıtım ve B2B Görüşme Etkinliği" 10 Ağustos 2023 tarihinde TÜRSAB Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Genel Merkezinde "Pakistan Destinasyon Tanıtım ve B2B Görüşme Etkinliği" gerçekleştirdi.

Söz konusu etkinlikte Pakistan'ın zengin kültürel ve turistik değerleri tanıtıldı. Etkinliğe; Pakistan Ankara Büyükelçisi Dr. Yousaf Junaid, Pakistan Topluluk İlişkileri Konsolosu Uzair Ghumman, Türkiye’deki Pakistanlı Öğrenciler Başkanı Hafiz Uzair Ali Khan, Pakistan Turizmi Geliştirme Şirketi Genel Müdürü Aftab Rana ve beraberindeki heyet, TÜRSAB Başkan Yardımcısı Hasan Eker, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Akyıl, Denetim ve Disiplin Kurulu Üyeleri, Bölge Temsil Kurulu ve İhtisas Başkanlarından oluşan TÜRSAB Heyeti, Türk Hava Yolları yetkilileri, Türkiye ve Pakistan seyahat acentaları temsilcileri ile basın mensupları katılım gösterdi.

HASAN EKER: “PAKİSTAN KÜLTÜR TURİZMİ İÇİN ÖNEMLİ DEĞERLERE SAHİP”

Etkinlikte konuşma yapan Hasan Eker, Türkiye ve Pakistan arasındaki güçlü ilişkilere dikkat çekerek “Bu iyi ilişkilere rağmen iki ülke arasındaki turizm hareketleri istediğimiz seviyede değil. Pakistan, Mohenjo-Daro Antik Kenti, Taxila Arkeolojik Kenti, Lahor Kalesi ve Şalimar Bahçeleri, Makli Tarihi Anıtları ve Rohtas Kalesi gibi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne de giren önemli değerlere sahip. Kültür turizmi kapsamında Pakistan’ı ziyarete gidecek vatandaşlarımızın orada çok iyi karşılanacağını biliyoruz. İki ülke arasındaki turizmi geliştirmek için daha çok destek verilmesi önem taşıyor. TÜRSAB olarak biz bugünkü etkinlikte olduğu gibi bundan sonra da turizmin gelişimi için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız.” şeklinde konuştu.

YOUSAF JUNAID: “TÜRKİYE İLE ARAMIZDAKİ İLİŞKİLER ORTAK KÜLTÜREL MİRASA DAYANIYOR”

Konuşmasına "Pakistan ve Türkiye arasındaki özel ilişki ortak kültürel, dini ve manevi mirasa dayanıyor. İlişkilerimiz genellikle zaman ve coğrafya sınırlarını aşan "kalpten kalbe bir ilişki" olarak tanımlanıyor." diyerek başlayan Pakistan Ankara Büyükelçisi Dr. Yousaf Junaid, şöyle devam etti: "Bu mirası gelecek nesillere aktarma arzusundayız. Bu tarihi ilişkinin, iki bölgedeki milyonlarca insanın yararına olacak şekilde daha da güçlü bir ekonomik ortaklığa dönüştürülmesi büyük önem taşımaktadır.

Kardeş ülkelerimizi ve turizm, kültür, el sanatları ve diğer alanlarda başarılı olan ülkeleri Pakistan'a gelmeye ve turizm sektörünün çeşitliliğini birlikte vurgulamaya teşvik ediyorum. Pakistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin gücünün, her iki ülkedeki turizm endüstrisinin optimum potansiyelini sinerji haline getirmek için kullanılabileceğinden eminim."

Pakistan ve Türkiye arasındaki ikili ticaret hacminin önümüzdeki üç yıl içerisinde yıllık 5 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğine işaret eden Büyükelçi Junaid, “Turizm Pakistan için önemlidir. Pakistan turizminin çeşitliliğini ve zengin kültürel mirasını tanıtmak bizim için önemli bir öncelik olmaya devam etmektedir. Benzer şekilde, Türk turizminin Pakistan'daki yansıması için mümkün olan her türlü desteği vermekten mutluluk duyacağız” dedi.

LEVENT ÖZTÜRK: "TÜRK VATANDAŞLARI PAKİSTAN'DA SON DERECE UYGUN KOŞULLARDA TATİL YAPABİLİR"

Etkinliğin kapanış konuşmasını yapan TRT Haber İslamabad Muhabiri Levent Öztürk, Pakistan'ın doğal güzelliklerini tanıtacak doğru bir bilgi akışı olmadığına, çıkan haberlerin Pakistan hakkında güvenlik endişeleri yaratmaya yönelik olduğuna dikkat çekerek "Güvenlik konusunda içiniz rahat olsun, Pakistan'a gittiğinizde hiçbir zarar verici hareketle karşılaşmazsınız. Türkiye'den Pakistan'a giden bir Türk vatandaşı, son derece uygun koşullarda inanılmaz bir tatil yapabilir. Pakistan Türkiye'den misafirleri ağırlamak istiyor. Türk Büyükelçiliğimiz de bu konuda elinden geleni yapıyor." ifadelerini kullandı.

PAKİSTAN'IN SİMGE YAPILARI VE KÜLTÜRÜ TANITILDI

Etkinliğe çevrimiçi katılan Pakistan Turizm Geliştirme Kurumu (PTDC) Başkanı ve Punjab, Gilgit Baltistan, Azad & Jammu Keşmir, Belucistan, Sindh'in il turizm departmanlarının başkanları da katılımcılara Pakistan'ın turizm potansiyeli hakkında bilgi verdi.

Konuşmaların ardından Pakistan'ın geniş turizm potansiyeli, olağanüstü cazibe merkezleri, doğal güzellikleri ile trekking, dağcılık, su raftingi, deve safarileri, kuş gözlemciliği, çöl jeep safarileri gibi Pakistan'da yapılabilecek aktiviteleri tanıtan bir video gösterimi ve sunum gerçekleştirildi. Seyahat acentası temsilcileri, soru ve cevap kısmında Pakistan heyetinden ülke turizmi hakkında bilgi alma imkanı buldular. Etkinlik sonunda misafirlere Pakistan’ın geleneksel lezzetleri sunuldu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.