Türkiye tatili fiyatında yüzde 81'lik artış

İngiliz The Economist son sayısında Rusya'da artan fiyatların tüketiciyi zorladığını yazdı. Derginin yayımladığı verilerde, 25 Şubat-18 Mart arasında fiyatı en çok artan kalemlerin başında Türkiye tatili geldi. Ruslar için söz konusu dönemde Türkiye'ye tatile gelmek yüzde 81 pahalandı.

26/03/2022 13:19
Türkiye tatili fiyatında yüzde 81'lik artış

Rus seyahat acentası ağı 1001 Tour'un verilerine göre şubat ortasında 2 kişi için 10 günlük Türkiye turunun bedeli 616 Euro'ydu. 16 Mart itibarıyla ise bu bedel, 1.100 Euro'ya yükseldi. Kurum, bu yükselişte Ruble'deki düşüş ve artan uçak bileti fiyatlarının etkili olduğunu belirtti.

Rusya Tur Operatörleri Birliği'nin sitesinde yer alan bilgilere göre, haziran ayında 3 yıldızlı otelde 2 kişi her şey dahil Antalya tatili 136.500 Ruble'ye satılıyor. Yine birliğin sitesinde yer alan bilgilere göre geçen yaz benzer bir paket 90.000-95.000 Ruble'ye satın alınabiliyordu.

Avrupa Seyahat Acenteleri ve Tur Operatörleri Derneği de son yaptığı açıklamada, artan akaryakıt fiyatları sebebiyle seyahat masraflarının yüzde 5-10 daha artmasının beklendiği belirtildi. TÜİK verilerine göre Türkiye'de şubat ayında enflasyon yüzde 54.44 yükselirken, otel ve lokanta kalemindeki yükseliş yüzde 55.2'yi buldu. Savaş olmasaydı, TL bazında yaşanan otellerdeki bu fiyat artışları Rusları etkilemeyecekti.

RUBLE DEĞER KAYBETTİ

Geçen yıl mart TL/ruble paritesi 10.3 seviyesindeydi. Rusya'nın işgal girişimi öncesi ise TL 5.7 Ruble'ye kadar gerilemişti. TL/rublede yaşanan yüzde 45'lik bu düşüş Rus turistte artış beklentisindeki etkenlerden birisiydi.

Ancak bugün itibarıyla TL/ruble 6.8'e yükseldi. Dolayısıyla paraları değer kaybeden Ruslar, Türkiye'deki otel fiyatlarındaki artışı hissetmeye başladı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.