Türkiye, Rusya’daki pazar payını artırıyor

ATOR Analitik Servisi, 2022 yılının yaz aylarında tur operatörlerinin satış istatistiklerini inceledi. Turistler bu yaz ağırlıklı olarak Türkiye ve Rusya tatil beldelerine gidecek.

31/05/2022 12:24
Türkiye, Rusya’daki pazar payını artırıyor

Jeopolitik kriz nedeniyle yaz tatillerinin coğrafyası hem pandemi öncesi dönemlere göre hem de 2020-21'e göre değişti. Ancak, iki lider aynı kaldı.

-Daha önce olduğu gibi, Rusların büyük çoğunluğu bu yıl Rusya'da dinlenecek.

-Rezervasyon derinliği “covid” zamanlarına göre daha da azaldı.

-Pek çok insan bu yıl evlerine yakın, kendi veya komşu bölgelerinde dinlenmeyi tercih edecek.

-Charter'ların olduğu yerler de dahil olmak üzere, yeni destinasyonlara turist akışı artacaktır.

-Türkiye, yurt dışı destinasyonları arasında sadece liderliğini sürdürmekle kalmayacak, aynı zamanda doğrudan ulaşımlı yurt dışı destinasyon seçeneklerinin keskin bir şekilde daralması nedeniyle dış turizmdeki payını önemli ölçüde artıracaktır.

-Yaz sezonunda turist sayısı hakkında kesin bir tahminde bulunmak mümkün değildir: Yaz aylarında jeopolitik durumdaki ve turist lojistiğindeki değişiklikler ani olabilir ve tüm resmi kökten değiştirebilir.

-Mevcut tahminlere göre, bu yaz Rus tatil beldelerindeki tatilciler arasında organize turistlerin payı, turizm amacıyla yurtdışına seyahat edenler arasında -% 85-90 arasında %20-25 olacak.

ATOR Analitik Servisi, 2022 yılının üç yaz ayı için organize turistlerin (tur operatörlerinin müşterileri) tercihlerini inceledi. Rusya ve yabancı ülkelerde 06/01/2022 - 08/31/2022 tarihleri arasında varışlı tur paketleri (uçuşlu) ve otel konaklama (uçuşsuz) satış verileri analiz edilmiştir.

30 Mayıs 2022 tarihi itibariyle ATOR Analitik Servisi'ne göre, 2022 yazında satılan tur hacmi bakımından TOP-5 tur operatörleri aşağıdaki alanları içermektedir (satılan tur sayısına göre azalan sırayla).

BİRİNCİ: TÜRKİYE

Türkiye, çoğu büyük ve orta ölçekli tur operatörünün satış yapısında ilk sırada yer almaktadır Yaz rezervasyonlarının ana payı (% 90'ın üzerinde) Antalya tatil beldelerine (Alanya, Belek, Kemer, Side), geri kalanı ise doğrudan ulaşımın çok daha az olduğu Ege bölgesine düşmektedir.

İKİNCİ: RUSYA

İç turizm için uzmanlaşmış tur operatörlerine ek olarak, Rusya'daki turlar da bu yaz multidisipliner tur operatörlerinin müşterileri arasında popüler. Rusya ilk kez tüm tur operatörlerinin TOP-5 yaz satışlarına girdi.

ÜÇÜNCÜ: ABHAZYA

Abhazya Sahili, hem çok disiplinli hem de esas olarak iç turizmde uzmanlaşmış birçok tur operatörü arasında ilk üçte yer almaktadır.

DÖRDÜNCÜ: BAE

Birleşik Arap Emirlikleri, geleneksel olarak yaz mevsiminin burada "düşük sezon" olarak görülmesine rağmen, çok sayıda yabancı destinasyonun kapanması karşısında satışlarda artış gösteriyor. Tur operatörleri yaz için aktif olarak flydubai'den blok alıyor ve hatta bazıları hacimlerini artırıyor.

BEŞİNCİ: MISIR

Mısır hava yaptırımları nedeniyle büyük zarar gördü, ancak şimdi üç tur operatörü bu ülkenin tatil yerlerine aynı anda charter programları düzenliyor: Biblio-Globus, FUN&SUN ve TEZ Tour. Yabancı arz sıkıntısı nedeniyle, uçaklar Mısır'ın tatil beldelerine dolup taşıyor. Hava yolculuğunun kısıtlanması nedeniyle artan fiyatlara rağmen.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.