Türkiye’nin ilk beş yıldızlı oteli 70'inci yaşını kutluyor

Harbiye’deki Hilton Istanbul Bosphorus, hem İstanbul hem Türkiye için tarihi öneme sahip. İstanbul ve Türkiye’nin ilk beş yıldızlı oteli olarak 10 Haziran 1955 tarihinde kapılarını açan otel, Amerika kıtası dışında inşa edilen ilk Hilton oteli olma özelliğini taşıyor.

12/10/2023 13:32
Türkiye’nin ilk beş yıldızlı oteli 70'inci yaşını kutluyor

Türkiye'nin ilk 5 yıldızlı oteli olan Harbiye’deki Hilton Istanbul Bosphorus Hotel'in bu yıl 70'inci yaşını kutladığını belirten ekonomim.com yazarı Necla Dalan, Hilton’un Türkiye’ye gelme hikâyesinin ilginç ayrıntılarını köşe yazısında ele aldı.

Dalan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

Harbiye’deki Hilton Istanbul Bosphorus, hem İstanbul hem Türkiye için tarihi öneme sahip. İstanbul ve Türkiye’nin ilk beş yıldızlı oteli olarak 10 Haziran 1955 tarihinde kapılarını açan otel, Amerika kıtası dışında inşa edilen ilk Hilton oteli olma özelliğini taşıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da inşa edilen ilk modern otel olarak bir başka ilke daha imza atmıştır.     

Hilton’un Türkiye’ye gelme hikâyesi de ilginç… 1950’lerin başında ABD’de başarılı bir girişimci olan Conrad Hilton’un daha büyük hedefleri vardı. Şirketin başkanı W. Houser ile yaptıkları Avrupa gezisinde İstanbul'un kültürü, tarihi ve konumu ile markasını dünyaya tanıtmak için ideal bir yer olduğuna karar verdi. Hilton İstanbul Bosphorus, Hilton’un Avrupa pazarına girme planlarının ilk adımlarından biri oldu.

9 Ağustos 1951’de Türk Dışişleri Bakanlığı ve Hilton Hotels International, İstanbul’da bir Hilton oteli inşa etmek üzere bir anlaşma imzaladı. Ödüllü Türk mimar Sedat Hakkı Eldem, ünlü Skidmore, Owings & Merrill firması ile iş birliği yaparak modern ve Türk stillerini birleştiren ve her ayrıntıya yerel karakteri aşılayan bir tasarım yaptı. Hilton İstanbul, 21 ayda inşa edildi ve o dönemde şehrin en yüksek binası oldu.

Lobi alanında Sophia Loren’in zümrüt kolyesinden esinlenildi

10 Haziran 1955’te ünlüler, gazeteciler, iş dünyasının önde gelen isimleri ve Conrad Hilton’un kendisi otelin büyük açılışını kutlamak üzere bir araya geldi. Beş gün beş gece süren kutlamalarda Hilton’un konukları Olivia de Havilland ve Terry Moore gibi yıldızlar “Uçan Halı” ve “Sihirli Halı” adlı iki özel uçakla İstanbul’a geldiler.

Otelin tarihçesine baktığınızda “Hilton İstanbul’un açılışı Türkiye için yeni bir dönem başlattı. İlk beş yıldızlı uluslararası otel, el dokuması halılar ve dekoratif çinilerden duvarlardaki büyük tablolara kadar yerel sanat, tasarım ve kültürü dünyanın dört bir yanından gelen konuklara sergiledi. Günümüzde birçok Hilton otelinin konukları, Hilton İstanbul’da ortaya çıkan bir gelenek olan hoş geldiniz kahvesi veya hoş geldiniz kokteyli ile karşılanmaktadır” deniyor.     

Yazının devamı: https://www.ekonomim.com/kose-yazisi/hilton-istanbul-70inci-yasi-icin-hazirlaniyor/711209

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.