Türkiye'nin en uzun yaşayan oteli 600 yıldır hizmet veriyor

Candaroğulları ve Osmanlı döneminden bu yana kültürel varlıkları ayakta kalmayı başarabilen Kastamonu kent merkezinde yer alan Kurşunlu Han Hotel 600, yıldır faaliyetini sürdürüyor.

23/06/2022 12:00
Türkiye'nin en uzun yaşayan oteli 600 yıldır hizmet veriyor

İstanbul’un fethi ile çağ kapatıp çağ açan Fatih Sultan Mehmet’ten sonra başlayan kardeş kavgalarına da tanıklık eden Kastamonu’da Aktarlar Çarşısında bulunan Kurşunlu Han kurulduğu günden bu yana 600 yıldır otel olarak faaliyetini sürdürüyor.

Avrupa’nın ve Türkiye’nin “En uzun yaşayan Oteli” olarak bilinen Kurşunlu Han, Candaroğulları Beyliği'nin son hükümdarı ve Fatih Sultan Mehmet’ in dayısı Kemalettin İsmail Bey tarafından 1443-1461 yılları arasında yaptırıldı.

Yapıldığı tarihte Kastamonu’nun en büyük ticaret merkezi konumunda olan Kurşunlu Han yüzyıllar boyunca da Kastamonu ticaretinin merkezi olma özelliğini kaybetmedi.

Ancak zaman içinde direnemeyen Kurşunlu Han Vakıflara devredildi. Uzun zaman bakımsız kalınca depo olarak kullanılmaya başlandı.

1998 yılında Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün girişimleri sonucu Kurşunlu Han yeniden hayat bulmaya başladı.

Karadeniz Otelcilik Seyahat Hizmetleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti tarafından ‘restore et – işlet – devret’ modeli ile ihale edilen Kurşunlu Han, 3,5 milyon dolarlık yatırım ile yeniden ayağa kalkarak 2008 yılında tekrar otel olarak işletmeye açıldı.

Kurşunlu Han Otel Genel Müdürü Cem Dilimel, Kastamonu’nun çok önemli turizm potansiyeli olduğunu, kent içinde yüzyıllardır yaşayan 200’den fazla tarihi eser bulunduğunu ve inanç turizmi açısından da zengin eserlerin yer aldığını söyledi.

Kurulduğunda han olarak faaliyete başlayan Kurşunlu Han’da halen 26 oda ve 52 yatak kapasitesi ile turizme hizmet verdiklerini belirten Dilimel, 300 kişilik avlu restoran, 1 toplantı salonu ve 1 butik lobisi bulunan otelin tarihi özelliklerinin korunduğunu bildirdi.

Dilimel, “Kendimizin yaptığı araştırma ve incelemelere göre, Avrupa ve Türkiye’nin 600 yıl önce han olarak yapılan ve halen otel olarak aynı faaliyeti yürüten ‘En Uzun Yaşayan Otel’ unvanına sahibiz” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.