Türkiye kişi başı gelirde İspanya'yı geçti

Türkiye ve İspanya’da kişi başı KB gelirler eşitlendi hatta Türkiye az farkla öne geçti. Peki bu nasıl oldu? Öncelikle ülkelerin turizm geliri hesaplamaları birbirinden oldukça farklı olduğundan, açıklanan verilerin karşılaştırılması için tahmini bir hesaplama yapıldı.

18/03/2022 12:55
Türkiye kişi başı gelirde İspanya'yı geçti

Turizmdatabank’ın yaptığı hesaplamalara göre; Türkiye ve İspanya’da kişibaşı KB gelirler eşitlendi hatta Türkiye az farkla öne geçti. Peki bu nasıl oldu? Öncelikle ülkelerin turizm geliri hesaplamaları birbirinden oldukça farklı olduğundan, açıklanan verilerin karşılaştırılması için tahmini bir hesaplama yapıldı.

Fark nerede?

Çünkü İspanya, amaç, seyahat masraflarını kimin ödediğine ve nerede ödendiğine bakılmaksızın gelirleri derken; Türkiye gelirin yurtiçinde kalan kısmı gibi bir ayrım yapıyor. Bu açıdan İspanya’nın kişibaşına geliri (KB) ve toplam turizm geliri, Türkiye’den çok fazla görünüyor.

Ölçme yöntemleri eşitlenirse durum ne?

Ölçme yöntemleri eşitlenirse görülüyor ki, manzara bu değil. Türkiye ve İspanya birbirine eşit düzeyde KB gelire sahip. Hatta Türkiye son yıllarda öne geçmiş bulunuyor.

İspanya KB yabancı turist geliri; Türkiye gibi, içerde kalan gelirle hesaplanırsa 1.000 Dolar’lardan 650-700 Dolar bandına iniyor. Türkiye ise, son 2 yılda İspanya’yı geçerek 700 Dolar’ı yakaladı.

Öte yandan İspanya'nın resmi açıklamasına göre, Türkiye toplam geliri eşitlenirse görülüyor ki, Türkiye son yılda İspanya’yı geçti.

Türkiye ve İspanya KB gelir karşılaştırması

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.