Türkiye’ye gelmeyen Rus turist nereye gitti?

Rusya'dan Türkiye'ye turist akışı azaldı, Çin ve Sri Lanka'ya ilgi arttı. Yılbaşı tatilinde yurt dışına uçanların çoğunu Moskova ve Moskova bölgesi sakinleri olurken, Türkiye en popüler tatil destinasyonu olmaya devam etti. Ancak Türkiye’yi tercih edenlerin payı azaldı.

14/01/2024 23:55
Türkiye’ye gelmeyen Rus turist nereye gitti?

Geçtiğimiz yılın sonuçlarına göre, yılbaşı tatillerinde Rusya'dan Türkiye'ye turist akışı yüzde 12 azaldı. MTS Travel tarafından yapılan çalışma Türkiye liderliğini sürdürdü. Ancak rakipleri ile arasındaki fark çok azaldı.

Ruslar arasında tatil rotasında popülerlik açısından Türkiye’nin ardınan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yüzde 11'den yüzde 18’e çıkararak ikinci sırada yer aldı. Haberrus'un aktardığına göre, üçüncü popüler ülke ise payını yüzde 12’den yüzde 13’e çıkarak Çin oldu.

Mısır'ın Rus turistler için önemi değişmedi, tatilcilerin %10'u tarafından tercih edildi. En çok tercih edilen ülkeler arasında 5’inci sırada ise yüzde 9’luk satış oranıyla Tayland yer aldı. En çok turist artışı yüzde 2’lik pazar payını yüzde 23’e çıkaran Sri Lanka’da yaşandı.

AB’ye olan turist akışı azalmaya devam ediyor

Rusların en çok tercih ettiği ülkeler arasında Küba 11. sırada yer alıyor; bu yıl tatil için oraya giden Rus turist sayısı geçen yıla göre iki kat daha fazla. Rusların vize sorunu ve doğrudan uçuşların kapalı olduğu Avrupa ülkelerine olan ilgisi azalmaya devam ediyor. Fransa’ya olan Rus turistler için tur satışı geçen seneki %8'den %2'ye, İtalya’ya yüzde 17’den yüzde 2, Almanya %7'den %1’e geriledi.

Geçen yılda yurtdışına turist akışı %4 oranında artarken, tüm yurt dışı gezi sayısında yüzde 28 ile Belarus ilk sırada yer alırken, Kazakistan tüm seyahatlerde %8,5 ile ikinci, Türkiye yüzde 8 ile en çok tercih edilen üçüncü ülke oldu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.