Türkiye havada en yoğun 3'üncü ülke

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye'nin havada Avrupa'nın en yoğun 3'üncü ülkesi olduğunu duyurdu.

22/06/2024 13:35
Türkiye havada en yoğun 3'üncü ülke

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı 'Eurocontrol'ün Performans İnceleme Birimi tarafından 15 Haziran 2024 tarihinde yapılan ölçümlere göre Türkiye, Eurocontrol üyesi 41 ülke içerisinde, 5 bin 573 uçuş ile hava sahası en yoğun ülkeler arasında 3'üncü sırada yer aldı.

Söz sahibi ülke

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, tüm ulaşım modlarına olduğu gibi hava yollarına da yaptıkları yatırımlar ile dünyada ve Avrupa'da söz sahibi bir ülke konumuna geldiklerini belirtti. Turizmgazetesi'nin aktardığına göre Uraloğlu, "Ülkemizdeki havalimanlarına iniş kalkış yapan uçak sayısı 4 bin 227'e ulaşarak 2023 yılının aynı gününde kayıtlara geçen 3 bin 587 rakamına oranla yüzde 17.8 artış göstermiştir.

Ülkemiz hava yolu sektöründe Avrupa'ma zirvesine doğru tırmanışını sürdürmektedir. Yaptığımız yatırımlar sonucunda Türkiye havacılık alanında önemli bir aktarma merkezi haline geldi. Yaz döneminin başlamasıyla havalananlarımızdaki hava trafiğinde önemli derecede yoğunluklar yaşanıyor" diye konuştu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.