Türkiye en fazla vize başvurusu yapan ülke oldu... Schengen başvurusu 700 bini aştı

Türkiye’nin 2022 yılında Schengen başvurusu 700 bini aştı ve Türkiye, en fazla vize başvurusu yapan ülke oldu.

15/05/2023 13:05
Türkiye en fazla vize başvurusu yapan ülke oldu... Schengen başvurusu 700 bini aştı

Schengen Vize İstatistikleri verilerine göre, Türkiye ulaştığı Başvuru sayısıyla Rusya’yı da geride bıraktı ve Rusya tarihinde ilk kez ikinci sırada yer aldı. Paylaşılan verilere göre, geçtiğimiz yıl yapılan toplam başvuru sayısı 7.5 milyonu aştı.

2019 yılında yaklaşık 17 milyon başvuru yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda oranın yüzde 55 düşüş göstermesi dikkat çekti. Türkiye’den yapılan başvurular incelendiğinde ise en fazla başvurunun 223 bin 699 ile Almanya Büyükelçiliği, konsolosluklara ve vize merkezlerine yapıldığı kaydedildi. Almanya’yı 164 bin 829 ile Yunanistan’ın ve 115 bin 114 ile Fransa’nın izlediği bilgisi verildi.

UKRAYNA İŞGALİ

2019 yılına kıyasla, geçen yıl listenin başında yer almasına rağmen, Schengen vizesine başvuran Türk vatandaşlarının sayısı da yüzde 14 azaldı ve 906 bin 862’den, 778 bin 409’a düştü. SchengenVisaInfo’nun kurucusu Besart Bajrami verilerle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin birinci olmasının en önemli nedenlerinden biri, başvuran Türklerin sayısındaki artış değil; Ukrayna’nın işgalinin ardından Rusya’ya getirilen kısıtlamaların yol açtığı Rus başvuru sayısının dramatik bir şekilde düşmesi” dedi. Bajrami’ye göre savaşın devam etmesi halinde Rusya’nın bu yıl tablonun daha da gerilerine inmesi söz konusu olabilir.

SIRALAMADA ÇİN ETKİSİ

Çin’in pandemi nedeniyle 2022’de özellikle turizm sektöründe son derece katı kurallar uygulaması ve kendi vatandaşlarını salgın korkusu nedeniyle yurtdışına seyahat etmesini engellemesi de Türkiye’nin ilk sıraya yükselmesinin nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Çin’in yeniden açılmaya başlamasıyla 2023 yılında sıralamanın değişebileceğine dikkat çekilirken; Türkiye’nin de böylece gelecek yıl ikinci sıraya gerileyebileceği kaydediliyor. Hürriyet'te yer alan habere göre Bayrami, “Çinli turistlerin Avrupa’yı tercih etmeleri henüz pandemi öncesi seviyelere gelmese de 2023’te Çinli başvuranların sayısı kesin olarak artacak” açıklamasını yaptı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.