Türkiye, ekim ortasına kadar Rusya'da ilk sırayı koruyacak

Türkiye, sonbaharda Rusların en popüler tatil destinasyonu olmaya devam ediyor. Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST), Türkiye’nin Ruslar için en popüler tatil destinasyonları arasında liderliğini sürdürdüğünü bildirdi. Rus tur operatörlerinin aktardığına göre Türkiye, ekim ortasına kadar Rusya'da ilk sırayı koruyacak.

23/08/2023 15:38
Türkiye, ekim ortasına kadar Rusya'da ilk sırayı koruyacak

Birliğin paylaştığı açıklamada, Rusların yurtdışı tatilleri için gerçekleştirdiği tur alımlarında sonbahar rezervasyonlarının yüzde 48’ini Türkiye’ni oluşturduğu vurgulanırken, ikinci sıradaki Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) payının yüzde 18 olduğu ,Rusya’nın ise sonbahar rezervasyonlarında yüzde 9’luk paya sahip olduğu aktarıldı.

Önümüzdeki mevsimde tur satışlarında Abhazya ve Mısır’ın yüzde 7’lik paya sahip olduğu belirlenirken, ayrıca Tayland, Sri Lanka, Küba ve Maldivler turlarına da büyük ilgi olduğu kaydedildi.

Bu yıl talep geçen yılki trendleri takip etti 

Fun & Sun tur operatörünün halkla ilişkiler sorumlusu Olga Ivanova, PCT tarafından talebin genel olarak geçen yılın trendlerini takip ettiğini, ancak Tayland, Sri Lanka ve Küba’ya kitlesel bir akış olmadığı için paylarında düşüş yaşandığını iletti. Bir diğer dev tur operatörü Anex Tour’un verilerine göre, eylül-ekim ayları için Türkiye’de tatil rezervasyonların payı yüzde 62 olurken, ikinci sıradaki Mısır’ın payı yüzde 17 olarak kaydedildi.

İlk beşte aynı zamanda Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya yer alıyor. Gazetem.ru'da yer alan habere göre, RST halkla ilişkiler departmanı başkanı Alena Khitrova, eylül ayının turistler için kadife sezon olarak nitelendirildiğine dikkat çekerek,  çocuklarıyla tatile giden ailelerin çok daha az olduğunu, fiyatların da gerilediğini hatırlattı.

Ekim ayı, tatil fiyatlarında düşüş dönemi 

Ekim ayı ise, tatil fiyatlarında düşüş dönemi olarak kabul edilirken, yaz aylarına göre düşüşün yüzde 20-30’lara ulaşabildiğini söyleyen Khitrova, sonbahar dönemi için Rus turistlerin Türkiye ve Mısır’da konaklama tercihlerinin değişmediğini, çoğunlukla beş yıldızlı herşey dahil otellere ilgi olduğunu ekledi.

Birliğe göre Tayland ve BAE’de dört yıldızlı oteller tercih edilirken, Rusya’da ise öncelikle Soçi otellerinin yanı sıra Kavminvod, Krasnodar Bölgesi ve Moskova Bölgesi’ndeki sanatoryumlara ilgi gösteriliyor.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.