Türkiye dünya yatçılık pazarından güçlü şekilde pay almaya başladı

rudder&moor Pazarlama Direktörü Can Topçu, Turmobil Sailing olarak 2022 yılına yüksek müşteri memnuniyeti ile geldiklerini söyledi. Can Topçu, Turizm Aktüel’e verdiği röportajda, turizm sektöründeki faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

21/06/2022 14:47
Türkiye dünya yatçılık pazarından güçlü şekilde pay almaya başladı

15 yılı aşkın süredir pazarlama iletişimi, halka ilişkiler ve marka deneyimi tasarımı, marka yaratma süreçleri konularında, aralarında turizm şirketlerinin de yer aldığı ulusal ve uluslararası birçok markaya yönetici veya danışman olarak hizmet veren rudder&moor Pazarlama Direktörü Can Topçu, 2020 yılında Turmobil ile birlikte Türkiye’nin ilk online karavan kiralama hizmetini hayata geçirdi.

Aynı yılın ağustos ayında tekne kiralama hizmetini devreye soktuklarını ifade eden Topçu, Turmobil Sailing olarak 2022 yılına yüksek müşteri memnuniyeti ile geldiklerini söyledi. Can Topçu, Turizm Aktüel’e verdiği röportajda turizm sektöründeki faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Kendinizden ve rudder & moor’dan bahseder misiniz?

15 yılı aşkın süredir pazarlama iletişimi, halka ilişkiler ve marka deneyimi tasarımı, marka yaratma süreçleri konularında ulusal ve uluslararası birçok turizm, inşaat, giyim vb. markalara yönetici veya danışman olarak hizmet verdim. Bu markalar ile yürüttüğüm pazarlama süreçlerinde birçok ilke imza atma şansını yakaladım.

Türkiye’nin ilk Hilton resort’u olan Hilton Dalaman’ın açılışından, ilk yedi yıldızlı tesisi Sungate Port Royal’ın pazarlama ve markalaşma sürecinin yönetimine ve Scotch & Soda gibi önemli bir markanın Türkiye konumlandırmasından PUMA gibi değerli bir markaya PR ve etkinlik yönetimi konusunda birçok konuda, birçok markaya hizmet verme imkânım oldu.

3,5 seneyi aşkın süredir hizmet verdiğim Turmobil markası ile 2020 yılında bünyesindeki hizmet çeşitliğini genişletme kararı aldık ve Türkiye’nin ilk online karavan kiralama hizmetini hayata geçirdik. Aynı yılın ağustos ayında tekne kiralama hizmetini de devreye sokarak Turmobil Sailing olarak 2022 yılına yüksek müşteri memnuniyeti ile geldik.

Kufner yachts gibi değerli İtalyan / Hırvat tekne distribütörlükleri ve filomuza kattığımız son model katamaranlar ile 2022 senesi itibari ile ‘rudder & moor’ markası olarak yolculuğumuza devam etme kararı aldık. Yeni markalaşma sürecimizde uluslararası pazarda Hırvatistan ve Yunanistan’da yeni baseler açarak ve ödüllü Lagoon

markasından oluşan son model  katamaran filomuz ile güçlü bir şekilde pazarlama faaliyetlerimiz ile konumlanmayı amaçlıyoruz. Türkiye turizminin uluslararası pazardaki yeni markası olarak öne çıkmak istediğimiz rudder & moor’un faaliyetleri arasında ise, tekne kiralama, tekne brokerage, tekne işletme sistemi, kişiye özel tekne servis hizmetleri bulunuyor.

Yatçılık endüstrisinin Türkiye ve dünyadaki yeri nedir?

Yat turizmi, bütün dünyada en önemli turizm dallarından birisi olarak görülüyor. Yat turizmi, yüksek gelir yaratan, sürdürülebilir gelişim sunan ve ürün farklılaştırmasını sağlayan en önemli turizm türlerinden biri.

Türkiye’nin kıyı uzunluğu 8 bin km üzerinde olmasına rağmen kişi başına düşen tekne sayısı diğer ülkelere kıyasla beklenenden daha az. Almanya’da 184, İtalya’da 68 kişiye bir tekne düşerken Türkiye’de her 2 bin kişiye bir tekne düşüyor. Buna rağmen Türkiye’nin doğal coğrafi özellikleri, uluslararası pazara yakınlığı ve yat turizmine yönelik çalışmalar sayesinde sektörün potansiyeli her sene daha da artıyor.

Bunun yanısıra, son yıllarda yapılan marinalar sayesinde Türkiye her geçen gün dünya yatçılık pazarından güçlü şekilde pay almaya başladı ve hiç şüphesiz bizler denizlerimize ve doğaya sahip çıktıkça bu güzel coğrafya dünyanın en önemli yatçılık destinasyonlarından birisi olacak.

Pandemiyle birlikte bu alanda hızlı gelişmeler oldu mu?

2020 Mart ayında Türkiye’de ilk vakaların ortaya çıkmasıyla COVID-19 salgını birçok sektörü kötü yönde etkilemiş olsa da yat ve tekne sektöründe genel olarak bu kötü gidişattan etkilenmedi. Bizler de pazara ilk girişimizi 2020 yılının ağustos ayı itibari ile gerçekleştirdik ve 2020 senesini %90’ın üzerinde bir doluluk ile kapattık.

Pandemi ile birlikte insanların tatil tercihleri ‘izole’ tatil seçeneklerine yöneldi ve bu süreç izole tatilde yaşadıkları memnuniyetleri ile 2022 senesine kadar devam etti, uzun yıllar da sürecekmiş gibi görünüyor. Salgın sonrası normalleşme süreci kapsamında yaz aylarında tatil için yatların tercih edilmesi de sektörün iş potansiyelini artırdı. Yat tatillerine artan tercihle birlikte mavi tur pazarının büyüklüğü 300 Milyon Doları buldu.

Katamaran ve yatçılıkta tailor made hizmette neler sunuyorsunuz?

Rudder and moor firması olarak 2020 senesinde hizmete başladığımızda en önem verdiğimiz unsurların başında ‘Misafirlerin en kaliteli hizmeti, en iyi şekilde eksiksiz alması’ idi ve bu hizmet kalitesini terzi usulü bakış ile yakalayabileceğimize inandık.

Bu strateji ile çıktığımız yolculuğumuzda misafirlerimizin en kaliteli hizmeti alabilmeleri için öncelikle dünyanın en önemli markalarından birisi olan Lagoon markasını katamaranları için tercih ettik. Misafirlerimizin en iyi şekilde karşılamalarını ve marina hizmetlerini alabilmeleri için Fethiye’de yer alan yine ödüllü bir marinet olan Yacht Classic Otel’in marinasını tercih ettik. Tüm misafirlerimizin tekne seyahatlerine çıkacakları güne kadar olan sürede her türlü hizmeti onların memnuniyetini ön planda tutarak sunmaya çalışıyoruz.

 Profesyonel operasyon ekibimiz ile tekne alışverişlerinden, transferlerine, restoran, beach club, vb. rezervasyonlarından özel etkinliklerine kadar birçok alanda hizmet veriyoruz. Tekne seyirlerinde ise, lüks bir butik otel rahatlığını yaşayabilmeleri için özenle seçilmiş kabin ürünleri için en kaliteli ürünleri tercih ediyoruz. Aşçı ekibimizi ise her sene sezon öncesi Türkiye’nin önde gelen mutfak şefleri ile workshoplara katılmalarına imkân sağlıyoruz. ‘Tailor-made’ terzi usulü hizmet ile misafirlerimizin beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda en iyi tatil deneyimini Türkiye’de yaşatırken önümüzdeki yıllarda hem Hırvatistan hem de Yunanistan’da sunmayı amaçlıyoruz.

Lokasyon olarak en çok hangi destinasyonlar tercih ediliyor?

rudder & moor misafirleri kendi belirleyecekleri rotada seyir etme ayrıcalığına sahipler ve bu doğrultuda seyirlerine başlangıç noktamız olan Fethiye Yacht Classic Otel marinasından başlayarak, Fethiye koyları, Göcek, Bozburun, Kekova gibi destinasyonlara ve eşsiz koylara seyir ediyorlar.

Katamaran/ yat tatilinin avantajları neler?

Katamaranların en çok tercih edilmesinin sebepleri arasında kullanım alanlarının, kabinlerinin, yaşam alanlarının daha geniş olması konforlu yelkenli seyir edebilmesi ve düşük mazot tüketimi ile seyir imkânı sağlaması yer alıyor. Katamaranları ağırlıklı olarak yelkenli meraklıları, izole tatil ve mavi ile yeşilin enerjisinden güç alan aileler, çiftler, arkadaş grupları tercih ederken; çocuklu aileler için katamaranlar geniş kullanım alanları ve güvenilir seyir yapısı da sunuluyor. Kapasiteleri 12 kişiye kadar çıkabilen filosuyla eşsiz bir tatil deneyimi sunan rudder & moor, katamaranların eşsiz iç ve dış mekân tasarımlarıyla rahat ve güvenli bir tatil vadediyor.

Ağırlık olarak hangi profiller bu tatili tercih ediyor?

Katamaranları ağırlıklı olarak yelkenli meraklıları, izole tatil ve mavi ile yeşilin enerjisinden güç alan aileler, çiftler, arkadaş grupları tercih ederken; çocuklu aileler için katamaranlar geniş kullanım alanları ve güvenilir seyir yapısı da sunuyor. Kapasiteleri 12 kişiye kadar çıkabilen filosuyla eşsiz bir tatil deneyimi sunan rudder & moor, katamaranların eşsiz iç ve dış mekân tasarımlarıyla rahat ve güvenli bir tatil vadediyor.

Bu alanda faaliyet gösteren bir Türk şirketi olarak uluslararası arenada söz sahibi olabilir miyiz?

Bizlerin en büyük hayali ve emeli, bir Türk markasının dünya yatçılık pazarında söz sahibi olabilmesi. Bu konuda ilerleyen yıllarda açmayı hedeflediğimiz baseler (Hırvatistan ve Yunanistan) ile misafirlerimize Türkiye haricinde de hizmet vermeyi hedefliyoruz.

Misafir memnuniyetini en yüksek seviyeye getirerek, filomuzu genç tutarken, genişleterek, hizmet ve servis çeşitliliğimizi artırarak yerli-yabancı misafirlerin bu 3 destinasyonda  (Türkiye, Hırvatistan, Yunanistan) talep eden değil, talep edilen markası olmak üzere bütün planlarımızı yapıyoruz.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.