Türkiye'deki oteller yılda 125 Milyon Dolar franchise ödüyor

Türkiye’de faaliyette olan 23 yabancı otel zincirinin 49 şehirde 400’ün üzerinde otelle isim kullanma hakkı (franchise) anlaşması var. Oteller, tür ve sınıfları ile bulundukları yere ve aldıkları markaya göre markanın bünyesindeki zincire ödeme yapıyor.

08/12/2023 17:14
Türkiye'deki oteller yılda 125 Milyon Dolar franchise ödüyor

23 yabancı zincir Türkiye’nin 49 şehrinde bünyelerindeki markalardan 400’ün üzerinde otel ile adını kullanma (franchise) anlaşması var. Otellerin tür ve sınıfl arı ile bulundukları yere ve aldıkları markaya göre markanın bünyesindeki zincire ödeme yapıyor.

Franchise kullanan otellerin tür, sınıf, yıldız sayısı, statüsüne ve markaya göre franchise sisteminde oda gelirlerinin yüzde 4 ila yüzde 5’i, pazarlama için de oda gelirinin yüzde 2,5 ila yüzde 3’ü bir bedel ödüyor. İşletme için de oda gelirlerinin yüzde 3 ila 4 arasında değişen ücretler alınıyor.

Kayhan Taner Özen’in bakanlık verilerini baz alarak yaptığı hesaplamaya göre oteller franchise için yabancı zincirlere yılda 125 milyon dolar civarında ödeme yapıyor.

Yerli zincirler de girdi

Otellere franchise verme işine yabancı zincirlerden sonra yerli zincirler de girdi. Dedeman, Elite World ve Anemon, bünyelerinde geliştirdikleri yeni markaları Anadolu’nun çeşitli illerinde açılan yeni otellere veriyor.

“Franchising en hızlı büyüyen trendlerden”

Wyndham Hotels & Resorts EMEA Başkanı Dimitris Manikis, bünyelerindeki markaların toplam 9.100 oteli olduğunu ama bunların hiçbirinin kendilerine ait olmadığını, markalarını verdikleri bu otellerin franchise partneri olduklarını söyledi.

Franchising modelini Türkiye’ye biz getirdik” diyen Manikis, Franchisingin 15 yıl içinde en hızlı büyüyen trendlerden olduğunu belirterek, Türkiye’nin Wyndham için beşinci büyük pazar haline geldiğini söyledi.

“Wyhndam’ın franchisingi Türkiye’ye getirmesi ile işletmeciler diğer sektörlerden otel sektörüne geçti” diyen Manikis şunları söyledi: Bu insanlar yeni tesisler inşa ettiklerinde uluslararası markalar için ihtiyaç yarattılar. Bizler de franchisingde uzmanız. Dolayısıyla franchising Türkiye’de doğru otel sahibi doğru marka doğru müdür bir araya geldiğinde gelişti.” (Ekonomim)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.