Türkiye’de turizm ucuza satılıyor mottosu artık geçerli değil

Turizm Bankası eski uzmanlarından Kayhan Taner Özen, "Doluluk oranlarındaki düşüşe rağmen oteller 2022 yılında fiyatlarını artırarak iyi kazanç elde ettiler. Uluslararası turizmden elde edilen kişi başı geliri yüzde 40 artırmak büyük başarıdır” dedi.

04/09/2023 23:26
Türkiye’de turizm ucuza satılıyor mottosu artık geçerli değil

Yüksek sezonda otel doluluklarının beklenen düzeyde olmamasının nedenleri ile ilgili değerlendirmeler yapılırken bunun sektörde bazı konuların tartışılmasına vesile olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili tartışmaları değerlendiren eski Turizm Bankası uzmanlarından Kayhan Taner Özen “Bu, eskilerin deyimiyle 'Bir musibet bin nasihattan iyidir' ile ifade edilen bazı konuların yaşanarak anlaşılması için vesile oldu” diyor.

Geceleme sayısının azalmasının ziyaretçi sayısındaki artışı anlamsız kıldığını söyleyen Özen, “Yüksek sezonda otel dolulukları beklendiği düzeyde olmadı. Ortalama konaklama süresi de 9 günden 7 güne geriledi. Konaklama geliri doluluk ile ölçülür, otele girip çıkan kişi sayısı ile değil” diyor ve ekliyor: “Bu durum, konaklama sektörünü fiyat artışı yapmak için ortam olduğuna inandırdı” diyor.

Doluluk oranlarındaki düşüşe rağmen otellerin bu yıl iyi para kazandığını belirten Özen şunları söylüyor:

“İstatistik ölçüm metotları değişmediyse uluslararası turizmden elde edilen kişi başı geliri yüzde 40 artırmak büyük başarıdır. Oteller 2022 yılında fiyatlarını artırarak iyi kazanç elde etti, ülkeye de beklenmeyecek kadar yüksek miktarda döviz girişi sağladı.

2022 de uluslararası turizmde kişi başı gelir 1.073 dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam 2019'da 1.014 dolardı. 2022 Türkiye rakamı ise 816 dolardır. Bu rakam Türkiye tarafından 2019 için 583 dolar olarak beyan edilmiş. Türkiye’nin uluslararası turizmden turist başına geliri yüzde 40 artış ile 2019’daki 583 dolardan 2022’de 816 dolara çıktı.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.