Türkiye bu yıl 7 milyon Rus turist bekliyor

Geçen sene 5,5 milyon Rus turistin ziyaret ettiği Türkiye, bu yıl 7 milyon Rus turist ağırlamaya hazırlanıyor. Türkiye, hazirandan itibaren Rusya’dan her gün 171 uçak gelmesini bekliyor.

07/04/2023 13:04
Türkiye bu yıl 7 milyon Rus turist bekliyor

Türkiye'de yaz sezonu başladı. Geçtiğimiz yıl Rusya'dan 5,5 milyon turistin ziyaret ettiği Türkiye'de bu yıl rakamların artması bekleniyor. Buna göre, Rusya'dan her gün 171 uçak gelecek, toplam Rus turist sayısı 7 milyonu bulacak.

Ekonomim'de yer alan habere göre, Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Başkan Yardımcısı Dmitriy Gorin, yaz döneminde Rusya’dan Türkiye’ye günde 171, haftada 1150-1200 sefer gerçekleştireceğini, bunun 750’sinin Rus hava yolu şirketleri, 400 seferin de Türk havayolu şirketleri tarafından yapılacağını belirterek bu durumda turist sayısının 7 milyonu bulacağını söylüyor. Geçen yıl yaz sezonunda hem Rusya hem de Türkiye hava yolu şirketleri tarafından haftada toplam 750 ile 850 sefer yapılmıştı.

Tur operatörleri; Coral, Anex, Pegas, Fun&Sun, Intourist, Tez Tour ve Biblio-Globus‘un koydukları uçak seferleri dikkate alındığında Rusya’dan Türkiye’ye gelecek turist sayısında geçen yıla göre yüzde 30-40 artış planladığı belirtiliyor. Türkiye, hazirandan itibaren Rusya’dan her gün 171 uçak karşılamaya hazırlanıyor. İzvestiya gazetesi, haziran ayından itibaren Rusya havacılık kurumunun Türkiye’ye sefer sayısını yüzde 50 artırma karan aldığını yazdı.

EN FAZLA DİREKT SEFERLER İSTANBUL, ANTALYA, BODRUM, DALAMAN VE İZMİR'E YAPILACAK

Habere göre, yazın Rusya’dan Türkiye’ye haftada bin 200 uçak seferi yapılacak. Planlamaya göre Rusya’daki 10 havayolu şirketleri 750 uçuşu, Türk hava yolu şirketleri de 450 uçuşu gerçekleştirecek. Türkiye’ye en fazla direkt seferlerin İstanbul, Antalya, Bodrum, Dalaman ve İzmir’e yapılması planlanıyor. Rusya’dan Türkiye’ye bu yıl; Southwind Airlines, Türk Hava Yolları, Nordwind Airlines, Azur air, Pegasus Airlines, Corendon Airlines, Red Wings, Aerofl ot, Azimuth ve Yamal uçacak.

Yılın ilk üç ayında Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısı rekorlar kırarken artışın nisan ve mayıs aylarında daralma yaşayacağı ancak yine de yükselişin devam edeceği belirtiliyor. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, yaz sezonuna ilişkin beklentileri değerlendirirken bu yıl da belli pazarlar dışında yükselişin devam etmesini beklediklerini belirterek şunları söyledi:

"İLK ÜÇ AYLIK DÖNEMDE ALMANYA VE İNGİLTERE’DE 2019 YILI RAKAMLARININ ÜZERİNE ÇIKILDI"

“Nisan ve mayıs aylarında bir daralma söz konusu ancak ilerleyen zamanlarda özellikle Avrupa kaynak pazarlarında talebin yükselmesini bekliyoruz. 3 aylık verilerde, iki büyük kaynak pazarımız Almanya ve İngiltere yüzde 50 civarında bir artış gösterdi. İlk üç aylık dönemde Almanya ve İngiltere’de 2019 yılı rakamlarının üzerine çıkıldı. İngiltere son yıllarda pazar payını önemli ölçüde artırdı.

Özellikle İngiliz ailelerdeki her şey dahile yönelik bir talep kaymasının enflasyon baskısı ile devam edeceğini öngörüyoruz. Rusya’dan geçen yıla göre yüzde 146 oranında bir artış göstermiş olsa da tüm yıl için aynı düzeyde bir beklenti içinde değiliz. Pozisyonumuzu uluslararası ilişkilerin seyrine göre belirleyeceğiz.”

Yüksek potansiyel barındıran yan pazarlar içinde en büyük artışın yüzde 76’lık oranla Polonya’da yaşandığını belirten Kavaloğlu, bu pazarı öncelikli geliştirilmesi gereken bir ülke olarak gördüklerini bildirdi.

'TÜRKİYE RUSYA'DA İLK TERCİH'

Antalya'nın önde gelen turizm grubu Cornelia Diamond Golf Resort & SPA Genel Müdürü Zafer Alkaya, 2023'ün ilk 3 ayını değerlendirdi. Cornelia Diamond Golf Genel Müdürü Alkaya, Türkiye’nin Rusya’da ilk tercih olmaya devam ettiğini ayrıca her ülkenin ana pazar olduğunu söyledi. Zafer Alkaya, sezonla ilgili yaptığı değerlendirmelerde şöyle konuştu:

"Antalya için Rusya, bu yıl da çok önemli bir pazar olacak. Türkiye'nin Rusya pazarında özellikle yüksek sezon için belki de tek makul alternatif olması önemli bir avantaj. Rusya pazarında beklediğimiz ivmeyi, bu yıl yine yüksek sezona doğru yakalayacağımızı düşünüyoruz. Başta Almanya başta olmak üzere, Orta Avrupa ülkeleri fiyat odaklı pazarlar olarak ön plana çıkıyor.

"ANTALYA’DA İNGİLTERE PAZARI DA ALMANYA KADAR GELİŞTİ"

Antalya’da İngiltere pazarı da Almanya kadar gelişti. Avrupa geneli öncelikle ekonomik ürünlere ilgi gösterirken İngilizlerin şu anda Belek’te çok önemli bir varlığı göze çarpıyor. Golf Turizmi açısından da bakıldığında İngilizler Belek’e çok ilgi gösteriyorlar.

İngiltere pazarı geçtiğimiz sezonda Antalya’da üçüncü pazar olmuştu. İngiltere pazarından yine iyi bir performans bekliyor ve İngiltere pazarının, pazar sıralamasında üçüncülüğe tamamen yerleşeceğini düşünüyoruz.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.