Türkiye Avrupalı turistin TOP 10 listesinde

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından yayınlanan en son ankete göre, destinasyon tercihinde; Yunanistan bir sıra yükseldi ve Avrupalılar tarafından seyahat için en çok tercih edilen 10 ülke arasında dördüncü sırada yer aldı. Listede İspanya lider, Türkiye sekizinci.

14/04/2022 13:21
Türkiye Avrupalı turistin TOP 10 listesinde

Yurt İçi ve Avrupa İçi Seyahat İçin Duyarlılığı İzleme 11. Dalga raporuna göre, dört Avrupalıdan üçü önümüzdeki altı ay içinde seyahat etmeyi planlıyor: Yüzde 22’si güneş ve plaj tatili, yüzde 15’i şehir tatili ve yüzde 15’i hayal ediyor.

ETC’ye göre İspanya, Nisan ve Eylül ayları arasında yurtdışına seyahat eden Avrupalıların birinci tercihi olurken, onu İtalya, Fransa, Yunanistan ve Portekiz takip etti.

Turizmdatabank'ta yer alan habere göre; İtalya, İspanya, Polonya, Birleşik Krallık ve Almanya’daki potansiyel gezginlerin yüzde 80’inden fazlasının seyahate çıkma konusunda en güçlü iyimserliği sergileyen kişiler olduğu ortaya çıkıyor.

ETC raporundan başlıklar:

* Avrupalıların yarısından fazlası (yüzde 56) başka bir Avrupa ülkesini ziyaret etmeyi planlıyor.

* Seyahate hazır Avrupalıların yüzde 38’i Haziran-Temmuz ayları arasında bir gecelik seyahate çıkmayı planlıyor ve yüzde 32’si Ağustos-Eylül dönemini hedefliyor.

* Avrupalıların yüzde 77’si Nisan ve Eylül 2022 arasında seyahat etmeye hevesli.

* Avrupalıların yüzde 33’ü dört ila altı gecelik bir tatil yapmayı veya yüzde 27’si yedi ila dokuz gecelik bir tatil yapmayı planlıyor ve yüzde 25’i 10 günlük veya daha uzun seyahatleri seçiyor.

* Çiftler üç geceye kadar daha kısa gezileri tercih ediyor.

* Avrupalı gezginlerin yüzde 51’i, önceki ankete göre yüzde 8 artarak 500-1,500 Euro harcamayı planlıyor.

* Seyahate hazır Avrupalıların yalnızca yüzde 25’i tamamen rezerve edildi, bu da sınırlı bir finansal taahhüt düzeyine işaret ediyor.

* Seyahat niyetleri yaşla birlikte artıyor. Z kuşağı (18-24 yaş) arasında seyahat isteği yüzde 69’dan yüzde 83’e yükseldi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.