Türk turisti de kapsayacak... Rusya e-vize uygulamasını başlatıyor

Ekonomik Kalkınma Bakanı Makim Reshetnikov, elektronik vize uygulamasının 1 Temmuz’dan itibaren Rusya’da uygulanmasının planlandığını duyururken, bu yeniliğin yabancı turistlerin ülkeye girişini kolaylaştıracağını söyledi.

23/05/2023 12:57
Türk turisti de kapsayacak... Rusya e-vize uygulamasını başlatıyor

Rus-Çin İş Forumu’nda konuşan Reshetnikov, hükümetin halihazırda tek formatta sunulacak elektronik vizenin geçerlilik süresi üzerinde çalıştığını belirterek, “Bu yenilik, Rusya’yı ziyaret etmek için izin alma sürecini önemli ölçüde kolaylaştırmalı, yalnızca organize turistler için değil, bireysel seyahatlere de açık erişim sağlamalıdır. Dışişleri Bakanlığımız, temmuz itibariyle uygulamayı başlatma sözü verdi” diye konuştu.

Türk vatandaşları da e-vize fırsatından yararlanacak

Rus hükümeti, aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 19 ülke vatandaşlarının otel rezervasyonu onayına dayalı vize alabilmesine olanak tanıyan kararı şubat sonunda onaylamıştı.

Yasal Bilgi Portalı’nda yayınlanan belgede, Rusya’ya dost ülkeler arasında bulunan 19 ülkeyi temsil eden yabancı vatandaşların, Rusya ziyareti için vize başvurularında otel veya benzeri konaklama tesisi için önceden gerçekleştirdiği rezervasyonun teyidi temelinde altı aya kadar normal turist vizesi verileceği bildirildi.

Liste genişletilecek 

Listenin genişletileceği sinyalini de veren hükümet, vize kolaylığı sağlanacak ilk listeyi onaylarken, listede Türkiye ile birlikte Bahreyn, Brunei, Hindistan, Endonezya, İran, Kamboçya, Çin, Kuzey Kore, Kuveyt, Laos, Malezya, Meksika, Myanmar, Umman, Suudi Arabistan, Sırbistan, Tayland ve Filipinler de yer alıyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, halihazırda Rusya’nın 11 ülkeyle vize kolaylığı anlaşması ile birlikte aralarında Türkiye’nin de yer aldığı yaklaşık 70 dost ülke için elektronik vize uygulaması üzerinde çalıştığını söylemişti.

Duma’da konuşan Lavrov, Rusya’ya karşı yaptırım uygulamayan ve bu yaptırımları desteklemeyen yaklaşık 70 dost ülke için elektronik vize uygulaması üzerinde çalışmaları sürdüğünü vurgularken, çalışmaların bu yılın sonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.