Rusya'daki Türk tur operatörlerine 'Atlas'ı satın al' baskısı mı yapıldı?

Habertürk yazarı Güntay Şimşek, Atlasglobal'le ilgili olarak kaleme aldığı köşe yazısında, Rusya’da faaliyet gösteren ve herbiri aynı zamanda havayolu sahibi de olan Türk kökenli tur operatörlerinden, zor durumdaki Altasgobal'i satın almalarının istendiğini dile getirdi.

02/12/2019 12:46
Rusya'daki Türk tur operatörlerine 'Atlas'ı satın al' baskısı mı yapıldı?

Habertürk yazarı Güntay Şimşek, uçuşlarını 21 Aralık'a kadar durdurduğunu açıklayan Atlasglobal'le ilgili 'İlginç destek' başlıklı bir yazı kaleme aldı. Şimşek'in 'Turizm Bakanlığı'dan Atlasglobal'e ilginç destek' başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Atlasglobal Havayolları yeniden uçabilir mi?” yazımda geçen “Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un ikiz kardeşi Murat Ersoy’un sahibi olduğu Atlasglobal Havayolları’nın…” ifadem üzerine bakanın Başdanışmanı Tayfun Topal aradı. İki kardeş arasında ticari bir ilişki olmadığı gibi 6 yıldır da biraya gelmediklerini, aralarının da iyi olmadığını söyledi. Hasılı Bakan Mehmet Ersoy’un Atlasglobal ile ilgisi olmadığının altı çizildi.

Rusya'daki Türk tur operatörlerinden Atlasglobal'i satın almaları istenmiş

Ancak Atlasglobal, uçuşlarını durduğunu açıklamadan önce Turizm Bakanlığı’nın teşvik ve yönlendirmeleriyle Rusya’da faaliyet gösteren ve herbirinin aynı zamanda havayolu da olan Türk kökenli tur operatörlerinin zor durumdaki şirketi satın almaları istenmiş. Anex Tour’un sahibi Neşet Koçkar öncülüğünde görüşmeler yapılmış.

Atlasglobal’i incelemişler ve ön çalışmada şirketin 130 Milyon Dolar borcu olduğunu tespit etmişler. Satın almaya değer bulmamışlar. Böylece satın alma ve ortaklık imkanı ortadan kalkmış. Bunun üzerine bu tur operatörlerinin Rusya’dan Türkiye’ye getirecekleri Rus turistlerin yaz uçuşlarına istinaden depozitolu olarak milyon dolarlarla ifade edilen çekler vermişler. Atlasglobal de bu çekleri kırdırıp şirkete kaynak olarak aktarmış. Ama uçuşların durdurulmasına bu kaynak da çare olmamış.

Görüldüğü üzere gerek Turizm Bakanlığı’nın sektöre destek için baskı yapması ve gerekse Ulaştırma Bakanlığı’nın kontrol ve denetimlerde Atlasglobal için titiz davranmaması şirketin durumunu daha kötüleştirmiş ve piyasa olan borçları da katlanarak artmış."

 

Yorumlar