Turizmin efendisi artık onlar

2020 yılı itibariyle artık harcama terazisinin Y ve Z kuşaklarını barındıran kefesi daha ağır basıyor. Tüm sektörlerde olduğu gibi turizmde de hedef kitle ve misafir tipi jenerasyonla birlikte değişti.

01/01/2020 20:18
Turizmin efendisi artık onlar

Mustafa Oğuz-SecondAudits Kurucusu

www.secondaudits.com

2020 yılı itibariyle artık harcama terazisinin Y ve Z kuşaklarını barındıran kefesi daha ağır basıyor. Tüm sektörlerde olduğu gibi turizmde de hedef kitle ve misafir tipi jenerasyonla birlikte değişti. Artık misafirlerin turizmden beklentileri eskisinden çok farklı. Yeni, özel ve ‘klas’ deneyimler yaşamak isteyen, lüks tüketimden çekinmeyen ve olanaklarını zorlayan bir kitle hedefimizdeki.

Üstelik eskisi gibi turlar aracılığıyla önceden belirlenerek yönlendirilmiş (tabiri caizse manipüle edilmiş) programlardan kaçınarak; elinin altındaki devasa veri akışını kullanmak suretiyle kendi özel programını oluşturan, kendi rotasını çizen, kendi deneyimlerini belirleyen bir kitleden bahsediyoruz. Açıkça görüldüğü üzere artık iş dünyasının karar mekanizmasının da inisiyatifini bu yönde kullanmasının zamanı geldi.

İş geliştirme açısından da yeni kitlelere hitap edebilecek yegane insan kaynağı da gençlerin içinde

Tam da bu noktada, başlıkta belirttiğim üzere 2020’den beklentimi tekrarlamakta yarar görüyorum. Sektörde gençleşme, genç dimağların daha yetkin pozisyonlarda olması, biz gençlere güvenilip şans verilmesi olmazsa olmaz.

Değişen algı ve beklentilere yalnızca bizler cevap verebiliriz çünkü. Teknolojiyle doğmuş, onunla iç içe büyümüş ve onun getirdiği trendleri tam kapasite algılayıp anlayabilen, işine aktarabilen biz yeni nesiller, çok fazla şans ve kaynak bulamasak da atılım gerçekleştirerek, öyle zannediyorum ki, kendimizi çoktan kanıtladık.

Harcama gücünü eline alan yeni kuşakların karar süreçlerini etkileyen en önemli 6 trend 

Teknolojiden faydalanarak, sözü edilebilecek tüm sektörlerde -turizm de dahil- yeni ve nefes kesen işler yapan, dahasına gayret gösteren bugünün parlak çocukları, geleceğin sahipleri olarak bizler daha fazla şansı hak ettiğimizi ispatladık. Bu noktada işin etik yönü bir yana, iş geliştirme açısından da yeni kitlelere hitap edebilecek yegane insan kaynağı da gençlerin içinde.

Besfin Yiyecek&İçecek Sektörü Gelecek Vizyonu Araştırması'na göre, harcama gücünü eline alan yeni kuşakların karar süreçlerini etkileyen en önemli 6 trend şu şekilde:

  • Lüks eğilimi
  • Yeni ürünler/hizmetler
  • Ev dışı tüketim
  • Kaliteli sunum
  • Deneyim Paylaşımı
  • Sürdürülebilir ve etik üretim

Sektörel gelişim ve süreklilik açısından hayati önem taşıyan nokta

Bu maddeleri tek tek açıklamak bir yana, hepsini bir bütün olarak ele aldığımız zaman; kendisi de hitap ettiği kitleler gibi trendlere ayak uyduran ve o trendleri arzulayan genç nesil, markaların ‘Pazarlama 5.0’ çerçevesinde sağlıklı konumlanabilmek için ihtiyacı olan her şeyi sunabilir. Nitekim bu yalnızca pazarlama dikeyinde yahut konumlandırma özelinde değil, iş dünyasının en ücra noktasına kadar her mecrası için geçerli.

Dolayısıyla çok geç olmadan, hatta henüz tam zamanıyken turizm çevrelerinin de genç nesile şans tanıması ve kaynak ayırması, sektörel gelişim ve süreklilik açısından hayati önem taşıyor. Nihayetinde turizmciler olarak bir gelecek projeksiyonu sunabilmemizin tek yolu; bugünü bilmek, anlamak ve yaşamaktan geçiyor, geçecek. Günün gerekliliği ve yarının zorunluluğu ise, yazı boyunca bahsettiğim gençleşmeden başka bir şey değil.

Hangi sektörden bahsederek bahsedelim, artık yeni trendleri görmek zorundayız. Şüphesiz bu turizm için çok daha mühim. Bu noktada yineleyerek söylemeliyim ki, 2020’den beklentim sektörde geniş çaplı ve aktif bir gençleşmedir.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.