Turizme ara tatil dopingi... Otellerde doluluk oranı yüzde 80'i buldu

Okullarda ara tatile sayılı günler kala otel rezervasyonları hızlandı. Antalya, Afyon, Kapadokya ve Güneydoğu’da doluluklar yüzde 80’i buldu. Oteller programları çocuklara göre revize etti. Çocuk festivali yapan da var, animasyonları artıran da.

10/11/2022 12:06
Turizme ara tatil dopingi... Otellerde doluluk oranı yüzde 80'i buldu

Okullarda ara tatile sayılı günler kala otel rezervasyonları hızlandı. 12-21 Kasım tarihlerini kapsayacak olan 9 günlük ara tatilde, başta büyükşehirlerin yakın çevreleri olmak üzere Antalya, Afyon, Kapadokya ve Güneydoğu'ya olan talep arttı.

Yaz döneminde tatil yapamayan yerli turistin bu dönemi değerlendirdiğini aktaran Antalyalı turizmciler, fiyatların da yaz dönemine göre nispeten daha uygun oluğunu belirtiyor. Termal otellerinin de öne çıktığı ara tatilde, birçok otel çocuklar için animasyon ve etkinlikler düzenliyor. Daha çok 3 gece 4 günlük paketlerin tercih edildiği ara tatilde, günlük oda fiyatları bölgesine göre değişmekle birlikte ortalama 1.000 TL'den başlıyor.

ANTALYA'YA % 10'LUK KATKI

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu, Sabah'tan Betül Alakent imzalı haberde, yaz döneminde tatil yapamamış olan yerli turistin ara tatili değerlendirdiğini belirterek, "Fiyatlar yaz dönemine göre çok daha düşük. Talep ise çok iyi gidiyor" dedi.

Antalya genelinde otellerin yüzde 50'sinin açık olduğunu belirten Kavaloğlu, "Bu fiyatlar bölgesine göre farklılık gösteriyor. Örneğin Lara ve Belek'teki otellerin hemen hepsi açık. Almanya, İngiltere ve Rusya'dan ise turist akışı devam ediyor. Bu dönemde otellerde doluluk oranları yüzde 70'lerde. Ara tatille birlikte yerli turistin de yüzde 10'luk bir katkısı olur. Doluluklar yüzde 80'i bulur" diye konuştu.

MARDİN YÜZDE 80 DOLDU

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Güngör, Mardin'e güçlü bir rezervasyon akışı olduğunu belirterek, "Şu an gelen rezervasyonlarla odalarımızın yüzde 80'i doldu. Bu oranın haftaya yüzde 90'ı geçeceğini düşünüyoruz. Fiyatlar kişi başı 300 TL'den başlıyor. Ağırlıklı olarak 3 gece 4 günlük rezervasyonlar geliyor" dedi.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.