Turizmde yeni küresel güç olacak... 500 Milyar Dolar yatırımla turistik şehir kurdu

Suudi Arabistan 500 Milyar Dolar yatırımla New York’tan 33 kat büyük turistik Neom şehrini kuruyor.

19/10/2023 12:45
Turizmde yeni küresel güç olacak... 500 Milyar Dolar yatırımla turistik şehir kurdu

Uluslararası ekonomik alanın kilit oyuncularından biri haline gelen Suudi Arabistan şimdi de turizmde küresel güç olmayı hedefliyor. Turizm projeleri içindeki amiral gemi ise, 500 milyar dolar yatırımla hayata geçirilecek ve New York'tan 33 kat daha büyük olacak olan Neom şehri.

2 milyon metrekarelik alana sahip 35 milyon nüfuslu Suudi Arabistan, G20 içindeki en hızlı büyüyen devlet. Ülke nüfusunun yüzde 70'i 35 yaşın altında.

ZİYARETÇİ SAYISI VE GELİR HIZLA ARTIYOR

Suudi Arabistan Turizm Bakanı'nın başdanışmanı Gloria Guevara Manzo, ülkeye gelen ziyaretçi sayısında yüzde 378, elde edilen turizm gelirinde ise yüzde 168 artış yalandığını belirtti. Bu etkileyici rakamlarla Suudi Arabistan'ın turizmde küresel bir güç haline geleceğini ifade eden Manzo ülkenin ikinci petrolünün turizm olacağını söyledi.

SUUDİ BAKAN TURİZM MERKEZLERİNİ GEZİYOR

Suudi Arabistan'ın küresel turizm stratejisine öncülük eden ülkenin Turizm Bakanı Ahmed Al-Khataheeb, dünyanın dört bir yanındaki turizm merkezlerini bizzat gezerek Suudi Arabistan'ı seyahat, turizm ve yatırım için tercih edilen bir destinasyon haline getirmek için modellemeler yapıyor. Bu gezilerin bir amacı da Suudi Arabistan'ın hem turistler hem de yatırımcılar için heyecan verici bir seçenek olduğunu göstermek.

600 BİN OTEL ODASI

Suudi Arabistan ülkeyi turistler için cazip hale getirmek amacıyla mega projelere çok büyük yatırımlar yapıyor. Plan çerçevesinde yeni şehirler, havalimanları, 600 bin otel odası yapılacak. 2030 yılına kadar 120 milyon ziyaretçi hedefleyen Suudi Arabistan turizm sektörüne 1 Trilyon Dolar yatırım yapacak.

Suudilerin turizm gelişim planının odak noktalarından biri, dünyanın dördüncü büyük mercan resifine ev sahipliği yapan Kızıldeniz. Hükümet, buradaki resiflerin varlığını sürdürmesi için çalışmalar yapıyor.

500 MİLYAR DOLARLIK ŞEHİR

Krallığın turizm projeleri içindeki amiral gemisi ise, 500 Milyar Dolar yatırımla hayata geçirilecek ve New York'tan 33 kat daha büyük olacak olan Neom şehri. Neom şehrinin ilk fazı; İndalah, The Line, Trojena ve Oxagon gibi diğer projelerle birlikte 2024 yılında açılıyor.

Bu projeler, hiper bağlantılı şehirler, limanlar, iş bölgeleri, araştırma merkezleri, spor tesisleri ve birinci sınıf turistik destinasyonlarla dolu fütüristik bir bölge yaratmayı ve bölgeyi son derece gelişkin bir yere dönüştürmeyi amaçlıyor.

HEDEF GLOBAL TURİZM

Suudi Arabistan turizmi geliştirmek için sporu bir kaldıraç olarak kullanıyor. Bu amaçla ülkenin yerel futbol takımı Al-Nassar Cristiano Ronaldo'yu yıllık 215 Milyon Dolara transfer etti. Suudi Arabistan ligindeki diğer kulüpler ise Neymar, Karim Benzema ve Roberto Firmino gibi dünyaca inlü futbolcuları renklerine katmak için 1 Milyar Dolar para harcadı. 

Gloria Guevara Manzo, Bu ünlü futbolcların Suudi takımlarında oynamasının ülke tanıtımına büyük katkı sunduğunu ve daha fazla insanı maçları izlemeye sevk ettiğini söyledi. Manzo ayrıca, 2030 yılında Suudi Arabistan'ın hava bağlantısı olan destinasyon sayısını 99'dan 250'ye çıkaracaklarını anlattı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.