Turizmde yeni bir senaryo yazmaya ihtiyaç var

TUROYD geleneksel kahvaltısında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’u ağırladı.

21/11/2020 12:21
Turizmde yeni bir senaryo yazmaya ihtiyaç var

TUROYD 20 Kasım'da Swiss Otel The Bosphorus’da düzenlediği kahvaltıda, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve turizm basınını ağırladı.

Toplantının açılış konuşmasında TUROYD Başkanı Ali Can Aksu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un katılımlarından dolayı onur duyduklarını belirtti. 

Turizmde yeni bir senaryo yazmaya ihtiyaç var

Ülkemizde ve Dünya genelinde turizmin durumuna gönderme yaparak;  “Çıkar yol bulmaya çalışıyoruz. Bu durum en çok istihdamı vurdu, 600 bin personel evde, KÇÖ olsa dahi ne yazık ki bu yeterli değil.

Pandemiden sonra turizmi destekleyecek argümanlardan birinin kültür olduğunun farkındayız. Biz profesyoneller eskiden olduğu gibi bugün de üretmek zorundayız. Turizm hafızamız bu süreç ile silinmiştir. Turizmde yeni bir senaryo yazmaya ihtiyaç var. Sektörün desteklenmesi çok önemli yoksa ayakta duramaz” dedi.

“Sahadaki gerçek kahramanlar sizlersiniz”

Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz da yaptığı konuşmada, “Sahadaki gerçek kahramanlar sizlersiniz. Yatırım elbette önemli. Ancak yatırım profesyonellerin ellerinde değer buluyor. İçinizden gelen biri olarak biliyorum, sizler bazen bir fabrika, bir şehir gibi çalışan tesisleri yönetiyorsunuz. 

Turizm profesyonelleri sadece turizm değil teknoloji, tarım, kültür, sanat gibi konularda da proje üretecek, söz söyleyecek yetkinliğe sahip. Kalkınmanın en iyi kaldıraçlarından bir olan turizm sektörü, özellikle oteller destinasyonlara büyük katkılar sağlıyor.  Şehirde olan her olay, aktivite otelcinin meselesi haline geliyor.

İstanbul’daki otelcilik tecrübesini tüm Türkiye’ye yaymamız lazım

Profesyonel otel yöneticilerimiz aslında şehirlerimizin en önemli paydaşları. Üstelik turizm profesyonelleri sahip oldukları bilginin yanı sıra sahip oldukları kültür, görgü ve dünya görüşü ile sadece turizm değil teknoloji, tarım, kültür, sanat gibi konularda da proje üretecek, söz söyleyecek yetkinliğe sahip. İstanbul’daki tecrübeyi tüm Türkiye’ye yaymamız lazım" dedi.

Ülkemizde işlenecek bir çok tema ve hikaye olduğunu belirten Yavuz, basit fikri yatırımlar ile müşteri kapasitesinin arttırılabileceğini ve tüm paydaşların işbirliği içerisinde hareket etmesi gerektiğinin de altını çizdi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir