Turizmde sürdürülebilirlik gelecek nesillere sorumluluğumuzdur

Sürdürülebilirlik politikalarını hayata geçiren, otelin çevreye olan etkilerini azaltan Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum, bu yönüyle sektörün öncü otelleri arasında yer alıyor. 

19/09/2023 12:20
Turizmde sürdürülebilirlik gelecek nesillere sorumluluğumuzdur

Otelde uyguladıkları sürdürülebilirlik çalışmaları hakkında bilgi veren Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum Genel Müdürü Ferman Doğan, “Çevremizdeki dünya değişmeye ve gelişmeye devam ettiği sürece, bizim turizm işletmeleri olarak sürdürülebilirlik uygulamalarını hayata geçirmeye ve yenilemeye devam etmemiz büyük önem taşıyor.

Sürdürülebilir turizmi, yaşadığımız bölgede doğal, kültürel ve sosyal yaşam etkilerini en aza indirerek, gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılamasına imkân sağlamak olarak tanımlayabiliriz. Kısaca bulunduğumuz çevrenin her açıdan korunmasına odaklanmamız gerekiyor.

"Farklı alanlarda sürdürülebilir uygulamalarını hayat geçirdik"

Biz Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum olarak atık yönetiminden, sürdürülebilir yemek uygulamalarına, yapay zekâ destekli misafir hizmetlerinden yerel üreticilerden ürün tedariğine kadar farklı alanlarda sürdürülebilir uygulamalarını hayat geçirdik.

Digital Butler projemiz ile yapay zekâ kullanarak konuk deneyimini kişiselleştirdik, daha hızlı ve memnuniyet seviyesi yüksek bir hizmet sunuyoruz.  Otelimizin genelinde etkin bir atık yönetimi yapıyor, enerji kaynaklarının doğru ve verimli kullanılmasını sağlayan projeleri uyguluyoruz. En önemlisi tüm çalışanlarımıza bu konularda yıl boyunca eğitimler veriyoruz.

"Doğal tarım uygulamaları yapıyoruz"

Bodrum’un Karaova bölgesinde bulunan Barbaros Çiftliğimizin 70 yıldır ekilmeyen bereketli topraklarında kimyasal madde içermeyen doğal tarım uygulamaları yapıyoruz. Misafirlerimize çiftlik turlarına katılma, ürün toplama ve çiftlik hayatını deneyimleme imkânı sunuyoruz. Menümüzdeki bazı organik malzemeleri Barbaros Çiftliği’nden tedarik ediyoruz.

Geçtiğimiz yıl Güney Koreli doğa heykeltıraşı Bonggi Park, Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum'da doğanın yaşamla olan bağlantısını vurgulayan ve doğa ile bütünleşen sürdürülebilir bir sanat eseri yarattı.Artık dünyada bu konuda çalışan otellerin, misafirler tarafından daha fazla tercih edildiğini söyleyebilirim.”

"Turizmin geleceğinde yapay ve robot teknolojileri çok büyük öneme sahip olacak"

Turizmin geleceğinde yapay ve robot teknolojilerinin çok büyük öneme sahip olacağını vurgulayan Doğan, özellikle konaklama sektörünün gelecekte de var olabilmesi için yapay zeka temelli sistemlerin, teknolojinin ve inovasyonun markaların gündeminde olması gerektiğini söyledi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.