Turizmcilere uyarı... Hazırlıklarınızı ikinci yarıya göre yapın

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı, NBK Touristik Genel Müdürü Recep Yavuz, turizmde hazırlıkların yılın ikinci yarısına göre yapılmasının daha gerçekçi olacağını söyledi.

23/01/2021 15:21
Turizmcilere uyarı... Hazırlıklarınızı ikinci yarıya göre yapın

Recep Yavuz Turizmdays.com'a yaptığı özel değerlendirmede yılın ilk ayının bitmek üzere olduğunu, umutlarla başladığımız 2021 yılının da adeta 2020'yi taklit ettiğini belirtti.

Yeni yılın ilk şokunun İngiltere’den gelen Mutasyon haberleri olduğuna işaret eden Yavuz, "Geçen hafta Güney Afrika mutasyonu, şimdi de Brezilya mutasyonu çıktı. Bunun yanı sıra geçtiğimiz hafta aşıların mutasyona çözüm olup olmadığı haberleri ile geçti. Biontech aşılarının İngiltere’deki mutasyona bağışıklı olduğunu belirtirken, bilim insanları yeni mutasyonun daha tehlikeli ve öldürücü olduğunu duyurdular" dedi.

AB ülkeleri aralarında 5 saatlik bir toplantı yaptılar

"Acaba daha kötü bir yıla mı girdik?" diye iç geçirmeye başladığını vurgulayan Yavuz, "İki gün önce bu bilgi ve veriler ışığında AB ülkeleri aralarında 5 saatlik bir toplantı yaptılar. İki eğilim masaya yatırıldı ve uzun uzun tartışıldı:

1. 'Aşı pasaportu gelsin ve bu pasaporta sahip olanlar serbest seyahat etsin' diyenler (Yunanistan-Malta-Portekiz-İspanya)

2. 'Buna hazır değiliz, henüz erken, yeni adaletsizlikler ve hak zedelenmeleri oluşabilir’ diyenler ( Almanya-Fransa -Belçika )

Merkel ağırlığını koydu, aşı pasaportu şimdilik ötelendi 

Merkel’in ağırlığını koyması ile gece yarısına doğru aşı pasaportu konusu şimdilik ötelendi ama sabah olur olmaz Almanya, Robert Koch Enstitüsü'nün tavsiyesi doğrultusunda Almanlar'ın en çok seyahat ettiği bazı ülkelerin de içinde olduğu 23 ülkeyi, yeni bir sınıflandırma ile koyu kırmızı kategorisi olarak ilan etti’’ diye konuştu.

Almanya 4 yeni kategoriyi hayata geçirdi 

AB nin baş aktörü Amanya’nın bugüne  kadar sadece 'Riziko bölge' tanımını kullanırken, bugünden itibaren 4 yeni kategoriyi hayata geçirdiğine dikkat çeken Recep Yavuz, şunları söyledi:

"1. Riziko ülkeleri: Yaklaşık 100 ülkeyi kapsayan bu grup, son 7 gün içinde 100.000 kişiye 50 yeni enfeksiyon oranını aşmayan ülkelerden oluşuyor.

RİZİKOLU ÜLKELER

BELARUS

BELÇİKA

BULGARİSTAN

DANİMARKA

FİNLANDİYA

FRANSA

GÜRCİSTAN

YUNANİSTAN

İRLANDA

İTALYA

HIRVATİSTAN

LİCHTENSTAYN

LİTVANYA

LUXEMBURG

MALTA

MONOCA

HOLLANDA

NORVEÇ

AVUSTURYA

POLONYA

MOLDOVA

ROMANYA

RUSYA

SAN MARİNO

İSVEÇ

İSVİÇRE

SLOVAKYA

TÜRKİYE

MACARİSTAN

VATİKAN

KIBRIS

2. Yüksek Rizikolu ülkeler:

Bu yeni grup, 100.000 kişiye günlük 200 üzerinde vaka olan ve Almanya’dan daha yüksek günlük vakaların olduğu (Almanya:115) aralarında İspanya, Amerika, Çekya, Portekiz, Mesika, İsrail gibi tatil ülkelerinin olduğu  23 ülke oldu.

YÜKSEK RİZİKOLU ÜLKELER

MISIR

ARNAVUTLUK

ANDORRA

BOLİVYA

BOSNA HERSEK

ESTONYA

İRAN

İSRAİL

KOLOMBİYA

KOSOVA

LETONYA

LÜBNAN

LİTVANYA

MEKSİKA

KARADAĞ

YUKARI MAKENDONYA

PANAMA

PORTEKİZ

SIRBISTAN

SLOVENYA

İSPANYA

ÇEKYA

AMERİKA

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

3. Mutasyon görülen ülkeler:

Bu ülkeler uçuş irtiabtının kesildiği ülkeler

İNGİLTERE

GÜNEY AFRİKA

BREZİLYA

İRLANDA

4. Rizikolu olmayan ülkeler:

Bunlar son 10 içinde Rizikolu ülkeler grubundayken, artık rizikolu olmayan ülkeler. Neredeyse yok gibi bir şey….

Bugün itibarı ile sadece iki bölge var bu listede:

1. İnnlandet Bölgesi (Norveç)

2. Attika ve Kuzey Ege (Yunanistan)

Gruplar arasındaki en önemli fark, rizikolu ülkelerden Almanya’ya giriş yapanlar en geç 48 saat sonra Covid 19 testi yaptırmak zorundayken, yüksek rizikolu ülkeden giriş yapmak isteyenler Almanya’ya giriş yapmadan 48 saat önce test yaptırmak zorundalar. Her iki grupta Almanya’da ev karantinasına giriyor.’’

AŞI PASAPORTUNU İYİ OKUYUP, B PLANI OLUŞTURMALIYIZ 

Son günlerde gerek Biontech, gerekse Astra Zeneca'nın söz verdikleri kadar aşı üretemeyeceklerini belirtmeleri, mutasyonun gündeme yerleşmesi ve aşı karşıtlarının eylemleri yayılmaya başlayınca, özellikle AB ülkeleri seyahatin önünü kesecek radikal kararları hayata geçirmeye başladılğını dile getiren Recep Yavuz, şöyle konuştu:

"Almanya’yı, Fransa takip etti ve ilk defa test zorunluluğunu uygulamaya aldı. Ben diğer Avrupa ülkelerinin bu iki ülkeyi takip ederek vatandaşlarını kış aylarında evlerinde tutmaya çalışacaklarını düşünüyorum. Yani turizm, bu yıl  2020'nin ocak, şubat aylarından daha düşük olacak.

Bununla birlikte geçen sene temmuzda başlayan hareketlilik kanaatimce bu yıl haziranda ancak başlayabilir. Bu bağlamda sıklıkla dillendirilen Nisan tarihlemesini verilere ve gelişmelere bakınca aşırı iyimser buluyorum. Hayal kırıklığı yaratabilir. Turizmde hazırlıkları yılın ikinci yarısına planlamak gerçekçi olacaktır.

Aşı pasaportu direkt bizi ilgilendirmemekle birlikte, içeriğinde AB ülkeleri arası seyahat olması dolayısı ile Türkiye’yi dışarıda bırakma durumuna karşı hazırlıklı ve olmalı ve buna bir B planı oluşturmalıyız.

HERKES ‘RESTART’ KONUŞURKEN, YENİ ÜRÜNLER YARATMAK ŞART

Günlerdir turizm dünyasında korona sonrasında hayatımızda olabilecek değişiklikleri konuşuyor, tartışıyor, kafa yoruyor. Alışkanlıklar, bakış açıları değişirken, bu değişikliklere cevap verebilecek yeni ürünler oluşturulmalı. Simitin üstüne ilk kez susam atanı ne kadar fırçalamıştır arkadaşları. Şimdi de simiti susamsız deneyecek olanı fırçalarlar.

Ama doğruysa eğer, denemeye değer. Yeni ürün denince, çok saçma ve cesaretsiz bulduğum şu sözü duyuyorum: 'Amerika’yı yeniden mi keşfedeceğiz?' Bence ilerlemenin önündeki büyük engel bu bakış açısı. Almanlar, döner çok popüler olunca, döneri çok sevdikleri patates kızartması ile aynı külaha koydular. Dünyada en çok yenen yiyeceklerden biridir kesin.

Biz de turizmde bunu yapmalıyız. Turizmin en genç ülkesiyiz, başarırız.’’

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir