Turizmciler acil kredi desteği istiyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatından etkilenen sektörlerden biri de turizm oldu. Turizmciler, mevcut dönemin atlatılabilmesi için acil kredi desteği bekliyor.

15/03/2022 13:00
Turizmciler acil kredi desteği istiyor

Rusya’nın harekatı sonrası her ne kadar Rus turistler Türkiye’deki rezervasyonlarını iptal etmese de, günlük talebin yüzde 70 düştüğü dile getirilmiş, Rus ve Ukraynalı turistlerin gelmemesi durumunda ise 4-5 Milyar Dolarlık kaybın olabileceği belirtilmişti.

Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2021’de Rusya 4,7 milyon kişi ve yüzde 19 payla Türkiye’ye en fazla yabancı ziyaretçi gönderen ülke. Ukrayna’ysa 2 milyon ziyaretçi ve yüzde 8,3 payla üçüncü sırada.

Konaklama sektörünün borcu 8 Milyar TL’yi geçti

Cumhuriyet’ten Ali Can Polat’a konuşan Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu, turizm sektörünün pandemide yeterince desteklenemediğini, konaklama sektörünün borcunun 8 Milyar TL’yi geçtiğini söyledi. Karcıoğlu, “Biz geçen yıl ekonomiye 24 Milyar Dolar kazandırdık. Şimdi en az 10 Milyar Doları bu sektöre nakit olarak dağıtılmalı.”

Rusya ve Ukrayna’daki turist kaybının iç pazarla kapanamayacağını söyleyen Başkan Karcılıoğlu, “Yerli turist için şu anda fiyatlar yüksek kaçıyor. Sektörün de daha fazla fiyat indirebilme gibi bir şansı yok, zaten dünyanın ucuz tatil merkezi olduk. Her krizde sektörün sığınağı konumunda olan yerli turist bu yıl sektörü kurtaramaz” dedi.

Kilit Grup’a bağlı Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan, bankaların acilen uygun faizli kredi desteği vermesini isteyerek, “Ukrayna’dan uzun bir süre turist beklemiyoruz, Rusya’ya da ağır yaptırımlar var, büyük bir belirsizlik hâkim. Bu nedenle de sektörün bekleyen borçları ve mevcut dönemi atlatabilmesi için acil kredi desteği gerekiyor” diye konuştu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.