Turizm Tanıtma Ajansı Genel Müdürü'nden 'tweet' istifası

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın genel müdürlüğüne atanan Nalan Apa, 2012-2013 yıllarında attığı ve Cumhuriyet Bayramı ile Gezi protestolarına polisin gazlı müdahalelerini eleştiren tweet’leri dolayısıyla istifa etmek zorunda kaldı.

25/08/2019 01:33
Turizm Tanıtma Ajansı Genel Müdürü'nden 'tweet' istifası

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak yeni kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın genel müdürlüğüne atanan Nalan Apa, 2012-2013 yıllarında attığı ve Cumhuriyet Bayramı ile Gezi protestolarına polisin gazlı müdahalelerini eleştiren tweet’leri dolayısıyla istifa etmek zorunda kaldı.

Apa’nın eski tweet’lerini yayınlayan ensonhaber.com’un haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdürlüğü'ne getirilen Nalan Apa’ya tepkiler geldi. Haberde, Apa’nın 29 Ekim 2012’de Ankara’da Cumhuriyet Bayramı yürüyüşüne yönelik biber gazlı polis saldırısına yönelik eleştirileri ile 2013 Haziran’ındaki Gezi protestoları sırasında retweet ettiği paylaşımlarından da ekran görüntüleri yer aldı.

AKP içinden de Nalan Apa’ya yönelik tepkiler gelmiş

Ensonhaber.com, AKP içerisinden de Nalan Apa’ya yönelik tepkiler geldiğini belirterek, bunun üzerine ‘bakanlığın, harekete geçerek, Nalan Apa’nın geçmişte attığı Tweetler’den dolayı istifasını aldığını’ öne sürdü ve Apa’nın el yazısıyla yazdığı istifa dilekçesini yayınladı. Apa’nın istifa dilekçesinde, “…görevden kişisel nedenlerle affımı istediğimi Yönetim Kurulu’na bildirmiş bulunuyorum” ifadelerini kullandığı belirtildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 15 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla yasallaşan ajansın yönetim kurulu üyelerinin atandığını ve ajansın genel müdürlüğüne yönetim kurulu kararıyla Nalan Apa’nın getirildiğini açıklamıştı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ajansın ilk yönetim kurulu toplantısında, yasa gereği seçimlerin yapılacağı 1 Ocak’a kadar yönetim kurulunun bakan tarafından atandığını belirtmiş ve ajansın ilk toplantısı, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un başkanlığında gerçekleştirilmişti.

Yorumlar