Turizm sezonu öncesi tüm Covid-19 önlemlerini kaldırdı

Yunanistan, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan tedbirleri esnetme kararı aldığını duyurdu. Bu çerçevede kapalı alanlarda maske takma ve Covid-19 sertifikası gibi kısıtlamaların turizm dönemi boyunca kaldırılacağı ve yetkililerin söz konusu tedbirleri yeniden uygulayıp uygulamamayı eylül ayında görüşeceği belirtildi.

14/04/2022 11:36
Turizm sezonu öncesi tüm Covid-19 önlemlerini kaldırdı

Yunanistan Sağlık Bakanı Thanos Plevris, yaptığı açıklamada, kapalı mekanların yanı sıra kafe ve lokantalarda uygulanan ve "COVID pass" olarak bilinen aşı sertifikası gösterme zorunluluğunun 1 Mayıs itibarıyla kaldırılmasına karar verildiğini dile getirdi.

Bakan Plevris, kısıtlamaları hafifletme kararının "epidemiyolojik veriler ve uzman önerileri" sonrasında alındığını aktardı. Euronews'te yer alan habere göre, öğrenciler için geçerli haftada bir kez Covid-19 testi yaptırma zorunluluğunun 1 Mayıs itibarıyla kaldırılacağını da ifade eden Thanos Plevris, dini etkinliklerde tedbirler çerçevesinde uygulanan tüm kısıtlamaların sona erdirileceğini kaydetti.

Kapalı mekanlarda maske zorunluluğu da 31 Mayıs'a kadar devam edecek

Doluluk oranlarında geçerli olan kısıtlamaların 31 Mayıs'tan itibaren iptal edileceğini de aktaran Plevris, kapalı mekanlarda maske zorunluluğunun da 31 Mayıs'a kadar devam edeceğini söyledi. Tüm tedbirler, 1 Eylül'den itibaren tekrar değerlendirilecek. 

Ekonomisinin can damarını turizm gelirlerinin oluşturduğu 11 milyonluk ülkede nüfusun yaklaşık yüzde 72'sinin aşılarının tam olduğu belirtiliyor.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.