Turizm sektöründe 'Seyahat danışmanlığı'nın önemi

Tatilciye özel zaman ayrıldığı bir ortamda yüz yüze görüşüp soruları cevaplayarak, bir tatil programının hazırlanmasını sağlayacak 'Seyahat Danışmanı' diyebileceğimiz uzman kişilere, turizm sektöründe gittikçe artan bir şekilde ihtiyaç duyulduğu görülüyor.

15/08/2019 14:03
Turizm sektöründe 'Seyahat danışmanlığı'nın önemi

Bu noktada istihdam konusunun, yasayı tamamlayacak ve destekleyecek bir başka gelişme olarak dile getirilmesinin önemini vurgulamak istiyorum. Turizm medyasının tatil yerlerinin değerlendirilmesi ve seçimi konusunda giderek artan önemi yanında, kişisel ilişkilerin öneminin hiçbir zaman kaybolmadığı, özellikle Avrupa’daki turizm fuarları sırasında açıkça gözleniyor.

Yalnız yaşayan insanların oranının kent nüfusunun %55-60'ına ulaştığı başta Avrupa olmak üzere batılı kentlerde yaşayanlar için yapılacak tatilin planlanmasına, ocak ayının ikinci haftasında itibaren başlandığı biliniyor. Sohbetlere, en son yapılan tatilde yaşananlar, deneyimler, bir sonraki tatil gibi konular hakim olmaya başlıyor.

Kış aylarında, soğuğun etkisinin iyice hissedildiği günler, tatile özlemi arttırıyor

Kış aylarında, soğuğun etkisini iyice hissedildiği günlerde, bembeyaz kar insanları sadece kayak yapmaya, karda yürüyüş yapmaya özendirmiyor; aynı zamanda da baharın rengârenk olan doğasına, yazın kumsalda güneşlenmeye, denizde kulaç atmaya özlemleri depreştirip, tatil planlarını düşünmeye itiyor.

Nerede tatil yapmalı, çocuklarla nerede hangi otelde rahat edilir, nerelerde bisikletle doğayı keşfe çıkabilir, doğada yürüyüş yapabilir, kamp yapılır, müze ve tarihi yerleri ziyaret edebilir, bir tatili daha hesaplı hale nasıl getirebilir derdine düşülüp, internette destinasyonlar ve tur operatörlerinin sayfalarında gezinmek, fuarlarda stantları dolaşıp broşür derlemek, eve gelip yüzlerce sayfalık tur katalogları ile birbirinden renkli destinasyon broşürlerini karıştırmak, küçük puntolarla basılmış fiyatları incelemek, erken rezervasyon indirimlerini takip etmek... Bütün bunları yapmak zevkli ama, insanlar için zaman alıcı bir 'iş' haline dönüşüyor.

Turizm sektöründe 'Seyahat Danışman'larına ihtiyaç duyuluyor

Zamanın para ile ölçüldüğü toplumlarda, tatilciler için, seyahat acentalarından ya da internetten çoğunlukla paket turlar arasında uygun olanını seçmek ya da kişiye destinasyonu ve oteli seçmek, tatil sırasındaki aktiviteler gibi konularda bilgileri derleyecek, bir kaç seçenekli tatil programları geliştirebilecek, tatilciye özel zaman ayırıldığı bir ortamda yüz yüze görüşüp soruları cevaplayarak, bir tatil programının hazırlanmasını sağlayacak 'Seyahat Danışmanı' diyebileceğimiz uzman kişilere turizm sektöründe gittikçe artan bir şekilde ihtiyaç duyulduğu görülüyor.

Türkiye Turizm Tanıtım Ajansı başta olmak üzere, turizmde öne çıkan yörelerimiz ve beldelerimizde tanıtma ve pazarlama çalışmaları yapan Belediyeler, Kalkınma Ajansları, Tanıtma Vakıf ve Dernekler yetiştirecekleri Seyahat Danışmanları ile tanıtım çalışmaları yapacakları fuarlar ve çeşitli aktivitelerde tatilcilerle yüz yüze görüşmeler yapıp, sorulan sorulara zaman ayırarak, beldelerini daha verimli bir şekilde tanıtabilirler

Görevlilerimiz sizlerin seyahat danışmanıdır 

Meslek birlikleri ve seyahat acentaları ise, pazarlama çalışmalarını bu danışmanlar aracılığı ile yapabilirler. Bir zamanlar özellikle Almanya’da geçerli olan “görevlilerimiz sizlerin Seyahat Danışmanıdır” sloganı şimdilerde daha önemli hale gelmeye başladı. Bu alanda ilk etapta, ülkemizi ve çalıştıkları bölgeleri en iyi tanıyan turist rehberlerimizden yararlanılabilir.

TUREB ile işbirliği halinde, bölgesel ve ülkesel turist rehberlerimizden tanıtım alanında destinasyon tanıtımını hemen yapamaya başlayabilir, pazarlama alanında ise eğitim verilmesi sonucunda verimli çalışma yapabileceklerini düşünüyorum.

Turizm fuarlarındaki stantlarda ve kentlerimizde INFOCAFE adıyla oluşturulacak mekanlarda yazılı bilgileri tamamlayıcı yüz yüze görüşmeler dönemini ilk başlatan ülke olma yönündeki bir çalışma turizm sektörümüzün 'müdavim' tatilcilerini, tatil beldelerimiz için 'taraftar' tatilci haline dönüştürecektir.

Yazar Bilgisi

Yorumlar