Turizm sektörü bankaların kıskacında... Acenteler belgelerini satışa çıkarıyor

Kovid-19 nedeniyle zora düşen acenteler, bankalardan da eli boş döndü. Bankalar yeni kredi vermemek için direniyor. Yapılandırmada ise yüksek faiz istiyor. Acenteler de belgelerini satışa çıkardı

24/01/2021 23:15
Turizm sektörü bankaların kıskacında... Acenteler belgelerini satışa çıkarıyor

Küresel salgın Kovid-19'dan en büyük darbeyi yiyen turizm sektörü, bankaların da kıskacına girdi. Özellikle turizmin kılcal damarı olarak adlandırılan acenteler, sektörün içine düştüğü dar boğazda sıkışıp kaldı. Turizmdeki daralma nedeniyle işleri ciddi oranda gerileyen acentelerin, şimdi de bankalar tepesine bindi.

Mali sorunlarını çözmek için bankaların kapısını çalan acenteler, buradan da bir sonuç alamayınca çareyi belgelerini satışa çıkarmakta buldu. Sahibinden.com'da onlarca acentenin satılık ilanı verdiği görüldü. Fiyatları 30 Bin Lira ile 1 Milyon Lira arasında değişen belge devir ilanlarında, "Acil satılık" başlıkları ise, dikkat çekti.

BANKALAR İPE UN SERİYOR

Sabah'tan Betül Alakent imzalı habere göre, son bir yıldır ciddi oranda mali sorunlarla boğuştuklarını belirten acenteler, bankaların kredi vermemek için bin dereden su getirdiğini söylüyor. Son bir yıldır turizm sektörünün zor durumda olduğuna dikkat çeken acenteler, "Bankaların kapısını çaldığımızda bizden yeni kredi için son bir yıllık bilançoyu istiyorlar. Son bir yıl ortada ve tablo tabii ki iyi değil" diyor.

Kredisi olup ödeme güçlüğü yaşayan acenteler ise, daha büyük bir çıkmazda. Yüzde 8-9 faizle kredi kullanan ancak sektördeki daralma nedeniyle ödeme güçlüğü yaşayan acenteler bu kredileri yapılandırmak için bankaların kapısını çaldıklarında önlerine yüzde 20'den fazla faiz oranları konulduğunu belirtiyor.

"Ben yüzde 8-9 faizle olan kredimi ödeyemiyorum. Bu faiz oranıyla nasıl ödeme yapayım?" diyen acenteler, hal böyle olunca acentecilik belgesini satarak mali sorunlarına formül bulmaya çalışıyor.

ACENTELER ENTÜBE HALDE

TÜRSAB Hukuk Müşaviri İlker Ünsever, seyahat acentelerinin, son beş yıldır türlü zorluklarla mücadele ettiğini belirterek, "Ancak salgın öldürücü darbeyi yaptı. Son bir yıldır hem Kovid hem de bankaların baskılarıyla acenteler entübe oldu" dedi. Bankaların kredilerde işi yokuşa sürdüğünü anlatan Ünsever, "Hal böyle olunca acenteler de ellerindeki belgeleri satarak sorunlarını çözmeye çalışıyorlar. Ancak orada da işler bekledikleri gibi gitmiyor" diye konuştu.

70'E YAKIN BELGE DEVRİ GERÇEKLEŞTİ

Geçen yıl acentelerin belgelerine devir izni verildiğini hatırlatan Ünsever, "Ancak çıkan kanuna göre acente belgeleri unvanlarıyla birlikte devredilemiyor. Hal böyle olunca bu belgenin bir kıymeti kalmadı. Yani belgeyi alan kişi markayı alamıyor, yeni marka çalışmasına girmesi gerekiyor" dedi.

Bu durumda seyahat acentesi açmak isteyen kişinin yeni belge almaya yöneleceğini belirten Ünsever, "Acente belgesi almak çok da zor değil. 70 bin TL veren belge alabiliyor" diye konuştu. Belge devri izninden sonra bine yakın acentenin belgesini devretmek istediğini belirten Ünsever, şimdiye kadar sadece 70'e yakın acente belge devrinin gerçekleştiği bilgisini verdi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir