Turizm sektörü 2019 ruhunu yakaladı

Cornelia Diamond Golf Resort SPA Genel Müdürü Zafer Alkaya, “Turizm sektörü, bu yıl 2019 ruhunu yakaladı. Türkiye'nin, özellikle Antalya ve Belek bölgesinin, Portekiz, İspanya gibi ülkelerde salgın nedeniyle yaşanan sıkıntıları şimdi bir turizm başarısına çevirme zamanı” dedi.

05/08/2022 13:43
Turizm sektörü 2019 ruhunu yakaladı

Antalya turizminin 2019 yılını çağrıştıran bir sezon yaşadığına dikkat çeken Alkaya, "Bu yıl 2019 yılındaki rakamlara yaklaşan bir turizm hareketimiz var. Temmuz ayını çok önemli doluluklarla tamamladık.

Ağustos ve Eylül'de bu trendin olduğunu görüyoruz. Yükseliş devam ediyor. 2022 sezonunu tatmin edici bir sonuçla kapatacağımıza inanıyoruz. Antalya'da turist sayısı açısından hiçbir sıkıntı yok. Temmuz ayını yüzde 90'ın üzerinde bir dolulukla kapattık" diye konuştu.

"Karadeniz'deki çatışma olmasaydı, bu yıl Antalya'da tarihi bir rekor kırılabilirdi"

Rus uçuşlarının açılmasıyla Rusya pazarının açıldığını belirten Zafer Alkaya, “Haziran 2022 Rus pazarı hemen kendini gösterdi. Rus uçakları arka arkaya Antalya'ya inmeye başladı. Günde 19-20 bin arası Rus turist Antalya Havalimanı'na iniyor. Bunlar önemli rakamlar. Sadece Rus pazarı Antalya ve Belek bölgesi için yeterli olmuyor.

Beraberinde, Ukrayna ve İngiltere pazarının da bu yıl aynı iyi performansı göstermesi gerekiyordu ancak Karadeniz'deki çatışma nedeniyle Rusya'dan beklediğimiz turist sayısı azalırken, Ukrayna minimuma indi. Rus turistler, şu anda Türkiye dışında bir ülkeye seyahat edemedikleri için tek destinasyon olarak en fazla Antalya'ya gelmeye başladılar” dedi.

"Antalya, yıl sonunda 12 milyon turist sayısına ulaşabilir"

Bu sene Antalya'ya 40'ın üzerinde ülkeden turist geldiğinin altını çizen Alkaya, "2019 yılında Antalya'ya 15 milyon turist gelmişti. Bu yıl 12 milyon turist sayısına ulaşabiliriz. Şu andaki veriler, sezonun devamı için bize umut veriyor. Hizmet kalitesiyle kendisini ispatlamış bir turizm ülkesiyiz" açıklamalarında bulundu.

Zafer Alkaya, Almanya başta olmak üzere Avrupa pazarı hakkında da bilgi verdi. Alkaya, “2022 yılında Almanya önemli ölçüde ekonomik tesislerin olduğu bölgeleri tercih ederek turist sayısında Rusların önüne geçti ve birinciliğe yerleşti" şeklinde konuştu.

Temmuz ayında en fazla Rusya'dan gelen turistleri ağırladık

Zafer Alkaya, "Bir diğer sadık pazarımız Doğu Avrupa pazarı da asla Türkiye'den vazgeçmediler. Belek'de Rusya hala birinci sırada. Temmuz ayında en fazla Rusya'dan gelen turistleri ağırladık. İkinci sırada bayramdan dolayı Türkiye, onu takiben İngiltere, Kazakistan, Romanya'yı sayabiliriz.

Sırbistan, Polonya, Romanya, Slovenya, Slovakya, Hırvatistan gibi ülkelerden turist akışı sürdü. Bu anlamda, Doğu Avrupa pazarı da önemli bir turizm geliri elde etmemize sebep oldu. Bir yükselen değer de Bulgaristan. Bulgaristan'dan da son zamanlarda önemli ölçüde turist almaya başladık" dedi. (İHA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.