'Turizm işletmeleri hayatta kalmaya çalışıyor' dedi... Yapılması gerekenleri madde madde sıraladı

Çanakkale Turistik Otelciler, Yatırımcılar ve İşletmeler Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, "Kovid süreci normalleşme kapsamında, turizm sektörünün sağlıklı geri dönüşü için, desteklerin devamı hayati öneme sahip" dedi.

04/03/2021 14:20
'Turizm işletmeleri hayatta kalmaya çalışıyor' dedi... Yapılması gerekenleri madde madde sıraladı

Covid-19’a bağlı olarak Dünya Turizm Örgütü (UNWTO)’ne göre 2020 yılında toplam 1.3 Trilyon USD kayıp yaşandığını vurgulayan Armağan Aydeğer, "Tüm uçuşlarda %75 azalma, genelde %75’e yakın daralma gerçekleşti. 2019 yılında Türkiye’yi ziyaret eden yabancı ziyaretçi sayısı 45 milyon iken, 2020 yılı genelinde bu sayı 12,7 milyon kişiye geriledi" dedi.

2021 Ocak-Şubat ve Mart aylarında turizmdeki durağan sürecin aynı şekilde devam ettiğini ifade eden Aydeğer, konuyla ilgili değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: "Tesislerin çoğu kapalı veya açık olan tesislerin neredeyse tamamı çok düşük kapasite, doluluk ve işgücü ile çalışmaktadır. Bu durum yeme içme hizmeti veren işletmeler içinde benzerlik içeriyor.

İşletmelerimiz ciddi bir borç ve kredi yükü altında hayatta kalmaya çalışıyor

Bu süreç 2020 Ocak aylarından başlayarak, 2020 Mart sonu durma noktasına gelmiş, sonrasında Temmuz-Ağustos ve Eylül dönemi kısa süreli bir yaz sezonu artışından sonra tekrar durma noktasına ulaşmıştır. İşletmelerimizin tamamına yakını ciddi bir borç ve kredi yükü altında hayatta kalmaya çalışıyor.

Tüm turizm işletmeleri normalleşme sürecini dört gözle bekliyor. Bu süreç içinde atılan iyileşme adımlarını, büyük bir sevinç ile karşılıyoruz. Diğer taraftan, işlerimiz ile ilgili sıkıntılı süreç ve zayıflık devam ediyor. İşletmelerimizin tekrar eski gücüne kavuşabilmesi için aşağıdaki konuların hassasiyetle değerlendirilmesini arz ederiz. Aksi takdirde pratikte işletmelerin geri dönüşü çok zor olacak."

1- KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DESTEĞİNİN ve ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİNİN HAZİRAN 2021 TARİHİNE KADAR UZATILMASI

İşletmelerimizin büyük çoğunluğu kapalı, çok düşük kapasite ve düşük personel sayısı ile hizmet veriyor. Sektör çalışanlarının önemli oranda çoğunluğu Kısa Çalışma Ödeneği veya Ücretsiz İzin Desteğinden faydalanıyor. Bu desteklerin mart sonu ile bitmesi durumunda, çok sayıda çalışan herhangi bir ücret alamayacak ve istihdam kayıpları yaşanacak.

2- 2021 BOYUNCA SGK VE STOPAJ PRİM DESTEĞİ

Sektörde çalışan tüm işletmeler bu süreçte ağır ekonomik yara aldı. İşletmelerin çoğunluğunun borçlulukları çok yüksek oranda arttı. Bu nedenle, çoğu işletme önemli oranda küçüldü.

Yaz sezonunda işletmelerin yaralarını sarabilmeleri için, istihdam garantisi ile 2021 boyunca çalışan tüm personelin en azından asgari ücret oranında sigorta prim ve stopaj vergilerinin alınmaması, sektörün normalleşme sürecine uyum sağlaması ve yaralarını sarması için çok önemli bir destek olacaktır.

3- HİZMETLERİNDE 2021 HAZİRAN AYINDA SONA ERECEK %1 KDV UYGULAMASININ DEVAMININ SAĞLANMASI

Dünyada Covid-19 salgınına bağlı daralma %80 civarında. Bu kapsamda ülkeler, turizm alanında rekabet için birbirlerine zaman zaman diğerinin seyahatini yavaşlatıcı uygulamalar gerçekleştiriyor.

Diğer taraftan işletmeler, ciddi bir ekonomik yük altında. Bu gerekçelerle, 2021 yıl sonuna kadar, halen süren konaklamada %1 KDV uygulamasının devamı çok değerlidir.

4- YEREL İDARELERİN VE ÖZEL İDARELERİN ALDIĞI ECRİMİSİL BEDELLERİNİN 2021 YILI İÇİN ALINMAMASI

İşletmeler zaten kayıp bir sezon olan 2020 ve 2021 yılında ecrimisil bedellerinin ödenmesi konusunda da ciddi sıkıntılar yaşayacak. Bu nedenle, bu bedellerin 2020 ve 2021'e özel alınmaması konusunda gereğinin yapılması önemli.

5- TURİZM TANITMA AJANSI KATKI PAYLARINDA 2021 YILI İÇİN MUAFİYET

Yukarıda belirtilen borçluluk, belirsizlik ve maliyet baskıları nedeniyle, Turizm Tanıtma Ajansı katkı paylarında 2021 yılı boyunca indirim veya muafiyet çok değerlidir.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.